21.3 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Franca do heqë dorë nga “gjuha e forcës” në Afrikë

Më të lexuarat

Macron tha se Parisi refuzon konkurrencën e vjetëruar të fuqive të mëdha

Duke folur përpara një turneu të pritshëm në vendet afrikane, presidenti francez Emmanuel Macron tha se Parisi do t’i japë fund praktikës së mbajtjes së bazave ushtarake në Afrikë.

Sipas tij, Franca, në vend të kësaj, do të krijojë baza ose “akademi” që do të menaxhohen bashkërisht nga francezët dhe ushtria e vendit pritës afrikan, raporton Reuters.

Macron tha se Franca refuzoi të tërhiqej në një garë të vjetëruar të superfuqive për të vendosur kontrollin në Afrikë.

Franca njihet si ndër vendet më kolonizatore në Afrikë, ku dhe sot e kësaj dite i atribuohen krime e padrejtësi në kontinentin e zi. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit