12.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Fitorja sizmike e një pro-palestinezi në Angli

Më të lexuarat

George Galloway, njeriu që po pështjellon Partinë Laburiste

Një kandidat laburist i njohur për pozicionet e tij pro-palestineze fitoi një palë zgjedhje të pjesshme në Angli, një garë në të cilën Partia Laburiste tërhoqi mbështetjen e saj për kandidatin e tij për komentet që ai bëri për Izraelin.

George Galloway, 69 vjeç, një ish-deputet laburist, doli i pari në Rochdale, Anglia veriore. Ai zgjidhet në Parlamentin Britanik për herë të shtatë dhe pritet të jetë një gjemb në këmbë për laburistët, pasi i përkiste partisë së tyre përpara se të përjashtohej për kritikat ndaj kryeministrit të atëhershëm Tony Blair për luftën në Irak. Madje ai kishte deklaruar se do të ishte “moralisht e justifikuar” vrasja e Blerit për përfshirjen e Britanisë në këtë luftë.

Dy javë përpara votimit, laburistët tërhoqën nominimin e kandidatit të partisë së tyre Azar Ali, pasi ky i fundit akuzoi Izraelin se kishte lënë verbërisht Hamasin të kryente sulmin e 7 tetorit.

Rasti ka vënë në siklet liderin laburist Keir Starmer, i cili është favorit i anketimit për t’u bërë kryeministri i ardhshëm i Britanisë këtë vit dhe po kërkon të kthejë faqen e akuzave për antisemitizëm të ngritura kundër partisë së tij nën paraardhësin Jeremy Corbyn.

Që nga fillimi i konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza, ai është akuzuar nga krahu i majtë i partisë së tij për marrjen e pozicioneve tepër pro-izraelite.

“Kir Starmer, kjo fitore është për Gazën”, theksoi George Galloway në fillim të fjalimit të tij të parë pas zgjedhjes së tij.

“Ju keni paguar dhe do të paguani një çmim të lartë për rolin që keni luajtur në mundësimin, inkurajimin dhe mbulimin e shkatërrimit që po shpaloset aktualisht në Palestinën e pushtuar brenda Rripit të Gazës”, tha ai. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit