1.7 C
Pristina
Thursday, December 7, 2023

Fati i një nëne nga Çeçenia

Më të lexuarat

Kjo është Amina Gerikhanova. Ajo u largua nga Çeçenia në vitin 2016 për në Ukrainë. Pas pushtimit rus të Ukrainës, ajo iku në Rumani. Ajo u burgos nga autoritetet rumune në mars 2022 dhe mund të përballet me një ekstradim të mundshëm përsëri në Çeçeni, ku do t’i nënshtrohej zhdukjes me forcë, torturave dhe keqtrajtima të tjera nga regjimi çeçen.

Amina është një nënë e ve që është duke rritur djalin e saj të vetëm. Autoritetet ruse e kanë akuzuar atë për pjesëmarrje në operacionet ushtarake në Siri si pjesë e ISIS nga 2016-2018, edhe pse ajo jetonte në Ukrainë gjatë kësaj kohe dhe nuk u largua nga Ukraina.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit