4.4 C
Pristina
Friday, February 3, 2023

Familja muslimane ujgure dërgohet në kampe përqendrimi kineze

Më të lexuarat

Familja muslimane ujgure dërgohet në kampe përqendrimi nga ushtria kineze ku dënohen pastaj me burg për shume vite.

Familja e Nursiman Abdureshidit u dërgua në kampe përqendrimi në vitin 2017 dhe anëtarëve të familjes së saj u dhanë burgime kohë të gjata dhe u akuzuan në mënyrë të rreme për vepra terrorizmi.

Abdureshid Tohti, babai – Dënohet me 16 vjet
Tajigul Kadir, nëna – Dënohet me 13 vjet
Muhamed Ali Abdureshid, djali – Dënohet me 15 vjet
Ametjan Abdureshid, djali – Dënohet me 7 vjet

/doam/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit