19.8 C
Pristina
Tuesday, June 6, 2023

Evakuimi nga një bombë e pashpërthyer e Luftës së Dytë

Më të lexuarat

Kur gjermani mund të vrasës përsëri pas 80 vjetësh

Banorët e qytetit jugperëndimor polak të Wroclaw u evakuuan të premten në mëngjes, më 26 maj, pas zbulimit të municioneve të pashpërthyera nga Lufta e Dytë Botërore.

Pasi u gjet gjatë punës së riparimit të rrugës, një njësi asgjësimi çoi bombën gjermane 250 kilogramësh në terrenin e trajnimit CSWIiCh “Rakow Wielki” për çaktivizim.

Është një bombë ajrore gjermane SC-250 e mbetur nga periudha e luftës, sipas të dhënave të forcave të armatosura polake.

Trafiku rrugor dhe hekurudhor u pezullua dhe rreth 2,500 njerëz u evakuuan nga Nadodrze.

Wojciech Jablonski, zëdhënës i shtabit të policisë komunale të Wroclaw, tha se operacioni zgjati dy orë.

“Jo të gjithë banorët ranë dakord të largoheshin nga shtëpitë e tyre dhe autoritetet nuk mund t’i detyronin ata ta bënin këtë. Policia lëshoi ​​një thirrje publike për evakuim, duke përmendur kërcënimin për shëndetin dhe jetën e njerëzve të shkaktuar nga mjetet e pashpërthyera,” tha zëdhënësja e policisë Aleksandra Freus.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qyteti përjetoi luftime dhe shkatërrime të rënda. Ai iu bashkua Polonisë në 1945. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit