10.3 C
Pristina
Wednesday, April 24, 2024

Erdogan: Pushteti atje në Kosovë nuk ka të drejtën për të folur kundër Islamit!

Më të lexuarat

Pushteti i Kosovës sa flet kundër Islamit, le të u a plotësojë kërkesat besimtarëve atje”
*****************************************
Kryetari i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan gjatë një deklarate tha se, Kosova është vend i vogël dhe miqësor ndaj neve dhe pushteti atje nuk ka të drejtën për të folur kundër Islamit pasi mbi 97% e popullit mik Shqiptarë i përkesin fes Islame dhe janë shembulli i vetëm në botë për tolerancën fetare.

“Turqia dhe Kosova kanë marrëdhënie miqësore dhe vëllazërore që rrjedhin nga thellësitë e historisë, por pushteti atje nuk ka të drejtë të flas kundër Islamit, sa flet kundër Islamit, ata duhët të ua plotsësojn besimtarëve kërkesat e tyre,” tha Erdogan për televizionin turk TRT.

Marrëdhëniet kanë ndryshuar prej kohës kur Erdogan erdhi në pushtet kryesisht për shkak të lidhjeve fetare, politikës së re të jashtme të Turqisë ndaj Ballkanit Perëndimor dhe gjithashtu për shkak të rolit të mbrojtësit të Turqisë ndaj Kosovës, Bosnjës dhe Shqipërisë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit