-1.4 C
Pristina
Friday, January 27, 2023

Erdogan komenton tërheqjen ruse nga Kherson-i

Më të lexuarat

Optimizmi i presidentit turk dhe besimi në diplomaci e jo armë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e vlerësoi si të rëndësishëm vendimin e Rusisë për të tërhequr forcat e saj nga rajoni jugor i Ukrainës, Kherson.

“Vendimi i Rusisë në lidhje me Kherson është pozitiv, i rëndësishëm,” u tha Erdogan gazetarëve në kryeqytetin Ankara përpara një udhëtimi në samitin e Këshillit të Shteteve Turke në Uzbekistan.

Vërejtjet e Erdoganit erdhën pasi Moska të mërkurën urdhëroi trupat e saj të tërhiqeshin nga Kherson në bregun lindor të lumit Dnieper.

Ai shtoi se Turqia dhe Rusia do të vazhdojnë të ruajnë diplomacinë telefonike nëse presidenti rus Vladimir Putin nuk merr pjesë në samitin e G-20 në Indonezi.

“Ne do të vazhdojmë të ruajmë diplomacinë telefonike me Rusinë dhe shpresojmë se do të jemi të suksesshëm në ndërmjetësim dhe do të mundësojmë kalimin nga një botë e dominuar nga lufta në një botë të dominuar nga paqja”, tha Erdogan.

Duke folur për përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve të Turqisë me Armeninë, Erdogan tha se diaspora në Francë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) po pengon procesin.

 “Kush do ta kthejë punën negative të këtyre diasporave në kah pozitiv, nuk ka dyshim se është qeveria armene, nëse ata arrijnë ta arrijnë këtë, edhe perspektiva jonë do të ndryshojë në drejtim pozitiv dhe në këtë kuptim po mundohemi për të bërë miq dhe jo për të bërë armiq”, tha Erdogan.

Erdogan tha se beson se samiti i Këshillit të Shteteve Turke, i cili do të fillojë të premten në Samarkand, do ta ngrejë bashkëpunimin midis vendeve anëtare në një nivel të ri.

Presidenti turk tha se gjatë takimeve me krerët e shteteve dhe qeverive në samitin e Këshillit të Vendeve Turke do të diskutohet për marrëdhëniet dypalëshe dhe çështjet globale. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit