10.1 C
Pristina
Friday, October 22, 2021

Efektiviteti i vaksinës Pfizer/BioNTech kundër COVID-19 bie pas 6 muajsh, tregon një studim

Më të lexuarat

Një studim i botuar të hënën në revistën mjekësore The Lancet zbuloi se efikasiteti i vaksinës Pfizer-BioNTech COVID-19 ra nën 50 për qind pas rreth gjashtë muajsh, pas dozës së dytë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, studimi i financuar nga Pfizer zbuloi se vaksina e saj ishte 88 për qind efektive në muajin e parë pas vaksinimit të plotë, por ra në 47 për qind efektivitet në rreth gjashtë muaj më pas.

Vaksina gjithashtu u zbulua se ishte shumë efektive kundër variantit Delta, duke thënë se ishte mbi 90 për qind efektiv në muajt e parë para se të binte në 53 për qind efektivitet pas katër muajsh.

Studiuesit përcaktuan se imuniteti në rënie kishte të bënte me sasinë e kohës që kur një individi iu dha doza e dytë në vend se për shkak të variantit Delta, shumë infektiv.

“Rezultatet tona ofrojnë mbështetje për efektivitetin e lartë të [vaksinës Pfizer-BioNTech COVID-19] kundër shtrimeve në spital deri në rreth 6 muaj pasi të jeni vaksinuar plotësisht, edhe përballë përhapjes së përhapur të variantit Delta”, shkruan studiuesit.

“Zvogëlimi i efektivitetit të vaksinave kundër infeksioneve SARS-CoV-2 me kalimin e kohës ndoshta është kryesisht për shkak të dobësimit të imunitetit me kalimin e kohës sesa variantit Delta që i shpëton mbrojtjes nga vaksina”.

Siç është bërë e ditur më tej, mbrojtja kundër shtrimit në spital mbeti e lartë gjatë gjithë kohës, duke qenë 93 për qind efektive deri në gjashtë muaj pas administrimit, përcjell Telegrafi.

Për studimin, ekspertët shikuan të dhënat elektronike të sistemit të kujdesit shëndetësor Kaiser Permanente Southern California (KPSC), duke parë të gjithë pacientët e sistemit të moshës 12 vjeç e lart.

Studiuesit shikuan 3.4 milionë njerëz në sistemin e kujdesit shëndetësor të KPSC që ata studiuan nga dhjetori 2020 deri në gushtin e kaluar.

Studiuesit përcaktuan se individët e vaksinuar plotësisht me vaksinën Pfizer-BioNTech kishin një mbrojtje të përgjithshme prej 73 për qind në përgjithësi kundër infeksionit COVID-19 dhe një mbrojtje efektive 90 për qind kundër shtrimit në spital të lidhur me COVID-19.

“Rezultatet tona përsërisin se në një mjedis të vërtetë të SHBA-së, vaksinimi me [vaksinën Pfizer-BioNTech COVID-19] mbetet një mjet thelbësor për parandalimin e COVID-19, veçanërisht pranimet në spitale të lidhura me COVID-19, të shkaktuara nga të gjitha variantet aktuale shqetësuese”, shkruan ata.

Rezultatet e këtij studimi dalin vetëm disa javë pasi Administrata e Ushqimit dhe Barnave miratoi një dozë përforcuese të vaksinës së coronavirusit Pfizer për të moshuarit dhe ata në rrezik të lartë të infeksionit, me vendimin e marrë në dritën e të dhënave të mëparshme që sugjeruan se efektiviteti i vaksinës ra pas disa muajsh.

“Ne besojmë se dozat shtesë kanë një rol të rëndësishëm për të luajtur në adresimin e kërcënimit të vazhdueshëm të kësaj sëmundjeje, së bashku me përpjekjet për të rritur aksesin global dhe marrjen e vaksinës nga të pavaksinuarit”, ka thënë CEO i Pfizer, Albert Bourla në atë kohë. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit