11.9 C
Pristina
E shtunë, 15 Maj, 2021

Dyfishohet profiti i Samsung Electronics

Më të lexuarat

Samsung Electronics ka publikuar se gjatë çerekut të parë do të ketë profit rekord, kryesisht duke iu falënderuar shitjes së telefonave të vet “të mençur”.

Profiti total i kompanisë ishte 5.8 bilion won, respektivisht rreth 5.15 miliard dollarë, që është gati dyfish në krahasim me një vit më parë. Të hyrat totale të kompanisë ishin 45 bilion won.

Në veçanti theksohet shitja jashtëzakonisht e mirë e Galaxy Note, pajisjes e cila është një miks i telefonit klasik “të mençur” dhe tabletit. Deri tani janë shitur rreth 5 milion copë pajisje të këtilla i cili u bë burim i papritur i profitit për kompaninë. Gjithashtu ata theksuan se pritet vazhdimi i shitjes së mirë të Note edhe gjatë çerekut të dytë.

Samsung rezultatet jozyrtare të afarizmit i publikoi të premten, derisa ata zyrtar pritet të publikohen me 27 prill.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit