7.5 C
Pristina
Saturday, March 2, 2024

Dy dekada burgim pa akuzë: vëllezërit pakistanezët, lirohen nga Guantanamo

Më të lexuarat

Pas 20 vjetësh në paraburgim, Abduli dhe Mohammedi kthehen në shtëpi

Zyrtarët amerikanë kthyen të enjten dy vëllezër nga Pakistani në atdheun e tyre, pasi u mbajtën pa akuza për dy dekada në burgun ushtarak të Guantanamos, raporton AP.

Abdul dhe Mohammed Rabbani ishin të burgosurit e fundit që u liruan nga paraburgimi amerikan ndërsa kampi famëkeq më në fund shkon drejt zbrazjes dhe mbylljes.

Administrata e Xhorxh W. Bush e krijoi këtë burg në një bazë detare në Kubë për ata që ajo administratë i pretendonte se ishin ekstremistë të dyshuar pas sulmeve të 11 shtatorit 2001.

Dy vëllezërit u transferuan fillimisht në paraburgimin amerikan, pasi zyrtarët pakistanezë i arrestuan në qytetin e tyre të lindjes në Karaçi në vitin 2002.

Zyrtarët amerikanë kanë akuzuar dy vëllezërit se kanë ndihmuar anëtarët e Al Kaedës me strehim dhe mbështetje logjistike të nivelit të ulët.

Vëllezërit pretenduan se ishin torturuar ndërsa ishin në paraburgim të CIA-s përpara se të transferoheshin në Guantanamo.

Të dhënat ushtarake amerikane i përshkruajnë të dy si sigurues të informacionit të vogël të vlefshëm dhe që kanë hedhur poshtë deklaratat e bëra gjatë marrjes në pyetje me arsyetimin se ato janë marrë përmes abuzimit fizik.

Ushtria amerikane njoftoi riatdhesimin e tyre me një deklaratë. Asnjë informacion nuk u dha për ndonjë kusht të vendosur nga Pakistani në lidhje me kthimin e tyre në vendin e tyre.

 “Shtetet e Bashkuara vlerësojnë gatishmërinë e qeverisë së Pakistanit dhe partnerëve të tjerë për të mbështetur përpjekjet e vazhdueshme të SHBA-së për të reduktuar me përgjegjësi popullsinë e të burgosurve dhe përfundimisht për të mbyllur objektin e Gjirit të Guantanamos”, tha Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së në një deklaratë. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit