Davotuglu: Avioni ishte në mision trajnimi rutinor

0
45

Ministri i Jashtëm turk tha se aeroplani luftarak turk ishte në një mision rutinor trajnimi 13 milje larg bregdetit sirian kur është qëlluar dhe rrëzuar nga autoritetet siriane.

Duke folur për teleivizonin TRT, Ahmet Davutoglu tha aeroplani luftarak Phantom po testonte sistemit e radarit dhe të mbrojtjes të Turqisë dhe nuk bartte armë, e as nuk mirrte pjesë në ndonjë “operacion” kundër Sirisë.
Siria tha se aeroplani është rrëzuar pasi që kishte hyrë në hapësirën e saj ajrore.
Ende nuk dihet për fatin e dy pilotëve./kohaislame