15.7 C
Pristina
Saturday, October 1, 2022

Bugajski: Ekzistojnë vetëm dy zgjidhje për veriun

Më të lexuarat

Analisti i njohur ndërkombëtar, Janusz Bugajski, bashkëpunëtor i lartë në Programin e Evropës në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare me seli në SHBA (CSIS), në një intervistë për “Tribuna Shqiptare”, flet për zhvillimet e fundit në Ballkan.

Bugajski komenton zgjedhjen e Tomisllav Nikolic president të Serbisë dhe ndikimin e zgjedhjes së tij në rajon. Ai thotë se Nikolic do të mundohet të krijoj ndonjë “çmenduri nacionaliste” ndaj Kosovës dhe Bosnjës.
Për veriun e Kosovës, Bugajski i sheh vetëm dy zgjidhje; ose përfshirja e shtetit të Kosovës në një shkallë të konsiderueshme të decentralizimit administrativ ose shkëmbimi me dëshirë i territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë.
Rreth akuzave të fundit drejtuar Behgjet Pacollit nga qarqe të ndryshme, ai thekson se Pacolli jo vetëm që ka qenë i angazhuar gjatë tërë kohës për të sjellë njohje për shtetin e Kosovës edhe para se të hynte në qeveri, por ai ka shpenzuar me miliona dollarë për vendin e tij gjatë fushatës që ka bërë./BS/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit