7.8 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021

Bild kërkon hetim të Europolit për krimin në Mal të Zi

Më të lexuarat

Ministri suedez i Punëve të Jashtme, Karl Bild, i cili e kundërshton dhënien e datës për nisjen e negociatave, ka sqaruar për gazetarët se përse ka pranuar që Podgorica, megjithatë të nisë bisedimet për anëtarësim në BE.

“Jemi të brengosur për krimin e organizuar dhe korrupsionin në Malin e Zi. Jemi të vetëdijshëm se ky problem është i pranishëm dhe në vendet tjera, por në Malin e Zi, është problem shumë i madh. Ne kërkojmë që Europoli të hartojë një raport të gjerë për zgjidhjen, që gjetjet e tyre të jenë pjesë e raportit të progresit të Malit të Zi, i cili duhet të përmbajë informacione të qarta se çfarë është bërë dhe çfarë duhet të bëhët’, ka thënë Bild.
Ndryshe, Mali i Zi ka marrë sot dritën jeshile për të nisur negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian./BS/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit