-1.4 C
Pristina
Friday, January 27, 2023

BE “godet” naftën ruse

Më të lexuarat

Brukseli merr vendimin delikat që përshëndetet menjëherë nga Uashingtoni

Anëtarët e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të kufizojnë çmimin e naftës ruse në 60 dollarë për fuçi, në përputhje me propozimin e G7, thanë diplomatët evropianë për DPA.

Kufiri i çmimit, i rënë dakord në nivel të ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së në Bruksel të premten, lidhet me vendimin e mëparshëm të vendeve të G7 për të sanksionuar eksportet ruse të naftës.

Marrëveshja erdhi pasi Polonia ra dakord për një marrëveshje të Bashkimit Evropian për të kufizuar çmimet e naftës ruse në 60 dollarë për fuçi, duke i lejuar BE-së të ecë përpara me miratimin zyrtar të marrëveshjes gjatë fundjavës, tha të premten ambasadori i Polonisë në BE, Andrzej Sados.

Sados tha se marrëveshja do të shpallet zyrtarisht të dielën, një ditë përpara se të hyjë në fuqi embargoja e naftës e BE-së.

Kufiri i çmimit, një ide e G7, synon të zvogëlojë të ardhurat e Rusisë nga shitja e naftës duke parandaluar një rritje të çmimeve globale të naftës pasi embargoja e BE-së ndaj naftës së papërpunuar ruse hyn në fuqi më 5 dhjetor.

Mekanizmi parashikon një tavan prej 60 dollarësh për fuçi naftë që u shitet vendeve të treta, së bashku me një embargo të BE-së.

“Ne mund ta konfirmojmë zyrtarisht vendimin,” tha Sados.

“BE mbetet e bashkuar dhe në solidaritet me Ukrainën,” njoftoi presidenca çeke në një postim në Twitter.

Shtëpia e Bardhë përshëndeti performancën e përbashkët

Shtëpia e Bardhë përshëndeti lajmin se Bashkimi Evropian “veproi bashkërisht” për çështjen e kufizimit të çmimit të naftës ruse detare në 60 dollarë për fuçi dhe shtoi se kjo do të ndikojë në kufizimin e të ardhurave ruse.

“Ne vazhdojmë të besojmë se kufiri i çmimit do të ndihmojë në kufizimin e aftësisë së zotit Putin për të përfituar nga nafta, duke e bërë më të vështirë për të financimin e makinës së tij të luftës që po vret ukrainas të pafajshëm,” tha zëdhënësi i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, raportoi Reuters.

Ajo që është në dispozicion të BE-së nën këtë kufi është ndalimi i ofrimit të shërbimeve të caktuara për dërgesat ruse të naftës, duke përfshirë sigurimin, financimin dhe ndihmën teknike, nëse nafta shitet mbi 60 dollarë.

Kufizimi i eksporteve ruse të naftës synon të kufizojë të ardhurat e Rusisë nga rritja e çmimeve të energjisë, dhe kështu aftësinë për të financuar luftën e saj kundër Ukrainës.

Për shkak të këtij vendimi, prodhimi rus i naftës mund të bjerë me 500 deri në 1 milion fuçi naftë në ditë në fillim të vitit të ardhshëm, sipas dy burimeve nga industria ruse e naftës. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit