12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Bakllavë e payndyrshme

Më të lexuarat

Nevojiten:

1 kg.petë,
gjysmë gote ujë,
10 lugë sheqer,
1 lugë kakao,
200 gr.arra të bluara,
4 lugë ermik,
vaj ,
1 limon.

Sherbeti: 2.5 l ujë,2.5 kg.sheqer.

Përgatitja:

Në një tenxhere qesim gjysmë gote ujë 10 lugë sheqer mbi zjarr, shtojmë 4 lugë ermik, 1 lugë kakao dhe arrat e bluara duke i përzier vazhdimisht.
Në enën tjetër ziejmë sherbetin me sheqer ujë dhe një limon të prerë në rrathë.Marrim një petë e lyejmë me vaj e prejmë në formë katrore të gjatë i qesim një lugë nga materiali i përgatitur dhe e mbështjellim në forme trekëndëshir. Kështu veprojmë me të gjitha petët derisa të harxhohet materiali.Tepsinë e lyejmë me vaj në të gjitha anët ndërsa bakllavën e pjekim në temperaturë mesatare. Pasi të ftohet i shtojmë sherbetin e nxehtë./pertymoter/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit