26.2 C
Pristina
Friday, July 12, 2024

Avokati nga Beogradi që “po godet” filorusizmin e pushtetit të Vuçiçit

Më të lexuarat

Čedomir Stojkoviç, kallëzim për rekrutimin e serbëve nga Wagner-i

Avokati i Beogradit Čedomir Stojkoviç, grupi Oktobar dhe shoqatat partnere të ukrainasve dhe rusëve do të paraqesin një sërë akuzash penale në Pallatin e Drejtësisë në Beograd të enjten në lidhje me rekrutimin e qytetarëve serbë për luftën në Ukrainë të kryer nga ushtria famëkeqe private ruse – kompania Wagner.

Informacioni i publikuar pak ditë më parë nga mediat ruse, për rekrutimin e serbëve nga Wagner për luftë, zgjoi opinionin publik në Serbi, madje shkaktoi indinjatën e drejtuesve të saj, të cilët normalisht i shmangen çdo kritike ndaj Rusisë dhe luftës së saj në Ukrainë, duke iu referuar “neutralitetit”.

Megjithatë, ndërsa u kufizuan në dënime të ndrojtura, Stojkoviçi dhe grupet e mbledhura rreth tij vendosën të kërkonin një reagim vendimtar nga shteti i Serbisë, ligjet e të cilit, ndalojnë pjesëmarrjen në luftëra në vende të tjera.

“Ose ndaloni mediat ruse, ose besoni atyre”

“Ne do të ngremë kallëzime penale dhe një kërkesë për të hetuar aktivitetet e grupit Wagner në Beograd dhe Serbi, gjë që është e padiskutueshme,” tha Stojkoviç për Al Jazeera-n.

“Pra gjërat janë shumë të qarta. Grupi Wagner u themelua për të mobilizuar njerëzit jashtë vendit, jashtë kufijve të Rusisë. Ky është fakti i parë dhe i dyti është se qytetarët e Serbisë janë rekrutuar për të shkuar në luftë. Nuk ka dyshim se Wagner është aktiv në Beograd dhe Serbi dhe se po mobilizon qytetarët e saj, dhe nuk ka dyshim se janë të përfshirë edhe anëtarë të caktuar të trupit diplomatik. Po kështu, nuk ka dyshim që disa nëpunës civilë e tolerojnë, edhe pse është detyra e tyre të parandalojnë gjëra të tilla. Siç mund ta shohim, askush nuk po e pengon atë”, shtoi avokati nga Beogradi, zyra e avokatisë së të cilit vendosi sanksione ndaj Rusisë vitin e kaluar, më shumë në një lëvizje simbolike sesa në një lëvizje praktikisht të rëndësishme.

Prandaj, ai pohon se përveç Wagner-it, kallëzime penale do të ngrihen edhe kundër disa anëtarëve të trupit diplomatik dhe zyrtarëve serbë, për shkak të, siç thuhet, “grupi Wagner në Serbi, që organizon dhe inkurajon rekrutimin e paligjshëm në Serbi për t’iu bashkuar Agresioni i Federatës Ruse kundër Ukrainës, për pjesëmarrje në agresionin kundër Ukrainës, si dhe për shkaktimin e urrejtjes dhe intolerancës kombëtare në Serbi”.

Në ditët e fundit, në internet mund të lexoheshin informacione dhe të shiheshin video të shumta, të cilat duket se tregojnë ushtarë nga Serbia duke u trajnuar me forcat ruse.

Dhe ndërsa ka polemika të vazhdueshme se sa të vërteta janë ato regjistrime, Stojkoviç pohon se gjërat janë të qarta edhe për këtë çështje.

 “Shteti i Serbisë u beson mediave ruse. Mediat ruse bënë të ditur se rekrutimi në Serbi është kryer. Prandaj shteti i Serbisë ose duhet t’i ndalojë mediat ruse, si gazeta propagandistike që përhapin informacione të rreme, ose t’u besojë atyre. Duke qenë se ai padyshim u beson atyre, është e qartë se këta njerëz janë aty. Nuk ka shumë për të folur, sepse informacionet i marrim nga burime të ndryshme. Ka video nga Rusia që tregojnë stërvitjen e atyre njerëzve. Ka deklarata nga rusët dhe serbët që flasin për këtë dhe shpjegojnë gjithçka. Pra, nuk ka asnjë dilemë. Ashtu siç shkuan për të luftuar në Donbas në 2014 dhe 2015, po e bëjnë edhe tani. Shumë nga ata që morën pjesë në konfliktet e asaj kohe u dënuan. Ne po flasim për fakte. Serbia, natyrisht, mund ta mohojë, të thotë se nuk ka asnjë informacion, se asgjë nuk është konfirmuar… ashtu siç mohon gjenocidin”, shtoi ai.

Deklaratat “të parëndësishme” të Vuçiqit

Deklaratat e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, i cili pas publikimit të informacionit për rekrutimin në mediat ruse tha se “nuk është e drejtë nga Rusia”, dhe se “Rusia duhet të ndalë të gjitha përpjekjet për të rekrutuar serbët për të luftuar për grupin Wagner në Ukrainë”, Stojkoviç e quajti atë të parëndësishme.

“Çfarë do të thotë? Vuçiç po ashtu thotë se Serbia është një tigër ekonomik, pra a do të thotë se është? Kujt i intereson se çfarë thotë dikush? Shërbimi i kundërzbulimit është aty për të ndaluar dhe arrestuar. Vuçiç nuk ka çfarë të thotë për këtë. Ai gjithashtu mund të thotë ndaloni grabitjen e bankave, pra a do të thotë se nuk do të grabiten”, tha ai.

Të mërkurën, Ukraina e njoftoi Serbinë që të “marrë masa urgjente” për të ndaluar propagandën ruse dhe thirrje për vullnetarë në luftë përmes reklamave, si dhe për “ndalimin e menjëhershëm” të televizionit në gjuhën serbe Russia Today (RT).

Që nga viti 2015, në Serbi është në fuqi një ligj që i ndalon shtetasit serbë të shkojnë në fushat e huaja të betejës.

Parashikohen gjoba për largimet individuale dhe grupore dhe për ata që “rekrutojnë apo inkurajojnë” të tjerët të shkojnë në fushat e huaja të betejës. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit