13.8 C
Pristina
Wednesday, May 31, 2023

Armiqtë e përjetshëm, takim në Ramazan

Më të lexuarat

Marrëveshja e pajtimit Saudi-Iran, sponsorizuar nga Kina

Diplomatët kryesorë të Iranit dhe Arabisë Saudite do të takohen para fundit të muajit të Ramazanit për të zbatuar një marrëveshje bilaterale të pajtimit të ndërmjetësuar nga Kina, raporton Al Jazeera.

Ministri i Jashtëm saudit Princi Faisal bin Farhan dhe homologu i tij iranian Hossein Amir-Abdollahian morën vendimin pas bisedës së tyre të dytë telefonike në më pak se shtatë ditë, njoftoi Agjencia zyrtare e Shtypit Saudite (SPA).

“Gjatë thirrjes u diskutuan një sërë çështjesh të përbashkëta në dritën e marrëveshjes trepalëshe të nënshkruar në Republikën Popullore të Kinës”, njoftoi SPA. “Dy ministrat ranë dakord gjithashtu që gjatë Ramazanit të zhvillojnë një takim dypalësh mes tyre”.

Raporti nuk specifikonte datën apo vendin e saktë të takimit.

Ramazani filloi javën e kaluar dhe përfundon më 21 prill.

Zyrtarët sauditë thanë se takimi ishte hapi tjetër në rivendosjen e lidhjeve shtatë vjet pasi ato u ndërprenë.

Rivendosja e marrëdhënieve diplomatike

Riadi ndërpreu lidhjet me Teheranin pasi protestuesit iranianë sulmuan misionet diplomatike saudite në vitin 2016 në përgjigje të ekzekutimit saudit të liderit shiit Nimr al-Nimr, vetëm një nga një seri mosmarrëveshjesh të gjata midis dy rivalëve rajonalë.

Marrëveshja pritet të shohë Iranin me shumicë shiite dhe Arabinë Saudite sunite të rihapin ambasadat dhe misionet e tyre brenda dy muajve dhe të zbatojnë marrëveshjet e bashkëpunimit të sigurisë dhe ekonomike të nënshkruara më shumë se 20 vjet më parë.

Një zyrtar iranian tha më 19 mars se presidenti iranian Ebrahim Raisi kishte pranuar në mënyrë të favorshme ftesën e mbretit Salman për të vizituar Arabinë Saudite, megjithëse Riadi ende nuk e ka konfirmuar këtë.

Amir-Abdollahian u tha gazetarëve të njëjtën ditë se të dy vendet kishin rënë dakord të mbanin një takim midis diplomatëve të tyre të lartë dhe se ishin propozuar tre lokacione pa specifikuar se cilat.

Zbutja midis Arabisë Saudite, eksportuesi kryesor i naftës së papërpunuar në botë, dhe Iranit, i cili është në mosmarrëveshje me qeveritë perëndimore për aktivitetet e tij bërthamore, ka potencialin për të riformuar marrëdhëniet në një rajon të karakterizuar nga dekada turbulencash. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit