28.9 C
Pristina
Thursday, September 21, 2023

Anijet e para të grurit mbërrijnë në Ukrainë duke përdorur një rrugë të re

Më të lexuarat

Dy anije mallrash kanë mbërritur në një port ukrainas pasi udhëtuan përmes Detit të Zi duke përdorur një rrugë të re

Siç njoftojnë autoritetet e portit ukrainas, anijet arritën në Chornomorsk dhe do të ngarkonin 20 mijë tonelata grurë për tregjet botërore.

Zyrtarët thanë se ishte hera e parë që llojet e këtyre anijeve kishin arritur në një port ukrainas që nga prishja e marrëveshjes me Rusinë që garantonte sigurinë e tyre. Më parë, korridori ishte përdorur vetëm nga anijet që niseshin nga Ukraina.

Zëvendëskryeministri Oleksandr Kubrakov tha se anijet lundruan duke mbajtur flamurin e Palaut dhe se ekuipazhi i tyre përbëhej nga persona nga Ukraina, Turqia, Azerbajxhani dhe Egjipti.

Sipas Ministrisë ukrainase të Bujqësisë, anijet do të dorëzojnë grurin në Egjipt dhe Izrael.

Britania e Madhe e ka akuzuar Rusinë se kishte vënë në shënjestër një anije të tillë me raketa të shumta lundrimi, ndërsa ajo ishte në portin ukrainas të Odesas.

Ukraina është një nga furnizuesit më të mëdhenj në botë të kulturave të tilla si vaji i lulediellit, elbi, misri dhe gruri.

Kur Rusia pushtoi në shkurt 2022, marina e saj bllokoi portet e vendit të Detit të Zi – duke bllokuar 20 milionë tonelata drithë që ishin menduar për eksport. Kjo bëri që çmimet botërore të ushqimeve të rriteshin dhe kërcënoi të krijonte mungesa në vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës, të cilat importojnë sasi të konsiderueshme të drithërave nga Ukraina.

Përveç kërcënimit të anijeve që kalojnë nëpër Detin e Zi, Moska ka vënë në shënjestër gjithnjë e më shumë infrastrukturën portuale të Ukrainës. Ajo ka sulmuar vazhdimisht portet e Izmail dhe Reni, ku shumica e eksporteve të grurit të Ukrainës janë larguar që nga muaji korrik, në përpjekje për të ndërprerë operacionet. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit