18.5 C
Pristina
E martë, 15 Qershor, 2021

Anija e bllokuar ruse arrin në Zelandë të Re

Më të lexuarat

Anija hulumtuese ruse “MV Akademik Shokalsky” ka arritur në portin Bluf të Zelandës së Re, pasi është liruar nga akulli në Antarktik, javën e kaluar.
Anija ishte bllokuar në fund të dhjetorit dhe akullthyes nga Kina, Australia dhe Shtetet e Bashkuara kishin bërë përpjekje të pasuksesshme për ta arritur dhe liruar atë.
Të gjithë njerëzit joesencialë në bord janë nxjerrë nga një helikopter kinez më 2 janar.
Një ndryshim i drejtimit të erës më 7 janar e ka ndihmuar anijen që të lirohet vetë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit