14.2 C
Pristina
Sunday, September 19, 2021

Analiza e ndryshimit të klimës: Thatësira vret 650 mijë njerëz, stuhitë marrin 580 mijë jetë në pesë dekadat e fundit

Më të lexuarat

Sipas një analize nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO), përmbytjet në Gjermani në vitin 2002, veçanërisht përgjatë lumit Elba, ishin katastrofa më e rëndë natyrore për sa i përket dëmtimit të pronës në Evropë në 50 vitet e fundit.

Përmbytjet shkaktuan rreth 14 miliardë euro dëm, raportoi organizata të premten në Gjenevë. Të dhënat nga 1970 deri në 2019 u vlerësuan.

Globalisht, midis katastrofave natyrore, thatësira dhe stuhitë kanë marrë më shumë jetë në 50 vitet e fundit. Thatësira ka vrarë rreth 650 mijë njerëz dhe stuhitë rreth 580 mijë. Përmbytjet dhe temperaturat ekstreme kanë vrarë 60 mijë njerëz.

Për sa i përket dëmtimit të pronës, stuhitë ishin katastrofat natyrore më shkatërruese në botë, me humbje prej 521 miliardë dollarësh. Përmbytjet shkaktuan 115 miliardë dollarë dëme në pronë.

Ndryshimi i klimës po përkeqëson situatën, tha sekretari i përgjithshëm i WMO-s, Petteri Taalas.

Të dhënat gjithashtu përfshijnë temperaturat e fundit ekstreme në Amerikën e Veriut dhe përmbytjet shkatërruese në Gjermani dhe vendet fqinje. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit