6.1 C
Pristina
E enjte, 13 Maj, 2021

Aksident në punimet e Kanalit të Suezit, dyshohet për 250 punonjës të humbur

Më të lexuarat

Sipas informacioneve të policisë nuk ka të lënduar apo të humbur, ndërkohë që mediat vendase dyshojnë për 250 punëtorë të humbur. Sipas informacioneve të marra nga Policia egjitpiane thuhet se një pjesë e Kanalit të ri të Suezit ku po punohej është shembur. Sipas informacioneve të policisë nuk ka të lënduar apo të humbur, ndërkohë që mediat vendase dyshojnë për 250 punëtorë të humbur. Në lidhje me ngjarjen në fjalë nuk ka asnjë reagim zyrtar nga autoritetet zyrtare të Egjiptit. – Projekti i ri i Suezit Në projektin e ri të Suezit parashikohet zgjërimi i kanalit ekzistues si dhe hapja e një kanali të ri paralel rreth 35 kilometra në pjesën qendrore të kanalit ekzistues. Pas përfundimit të punimeve në disa pjesë të Kanalit të Suezit anijet pritet të qarkullojnë nga të dyja anët (vajtje ardhje). Sipas projektit në fjalë pritet që numëri i anijeve që do të kalojnë në këtë kanal të shtohet ndjeshëm dhe si rrjedhojë në përfundim të projektit i cili pritet të përfundoje në vitin 2023 Egjipti pritet të rrisë të ardhurat me 200 përqind. Vlen të theksohet se ky projekt u nis nga Presidenti Morsi me mbështetje të Turqisë dhe Katarit, por i cili nuk u lejua të përfundoj për shkak të grushtetetit.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit