12.1 C
Pristina
E enjte, 13 Maj, 2021

Afrikë Qendrore, muslimanët përballen me sulme të egra

Më të lexuarat

Muslimanët janë sulmuar dhe janë detyruar të lëvizin në rajonet lindore apo jugore të Afrikës Qendrore dhe fëmijët janë vrarë mizorisht.

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për të vepruar në Republikën e Afrikës Qendrore për të shmangur katastrofën humanitare.
Drejtori ekzekutiv i UNICEF-it, Anthony Lake tha në një deklaratë se muslimanët të cilët po përballen me sulme mizore nga të krishterët janë të detyruar të lëvizin në jug dhe në lindje, “ që konsiderohet tragjike dhe e rrezikshme për të ardhmen e tyre.”
Lake gjithashtu theksoi se fëmijët muslimanë janë vrarë mizorisht dhe ata nuk janë të mbrojtur në asnjë mënyrë.
Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së njoftoi se furnizimet me rezerva ushqimore janë shumë të ulëta, me vlerë vetëm për një javë në dispozicion.
Më shumë se 1,000 vetë u vranë dhe gati një million njerëz janë zhvendosur nga dhuna që po ushtrojnë të krishterët ndaj muslimanëve në Afrikën Qendrore./mszh/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit