24.7 C
Pristina
Monday, June 27, 2022

40 palestinezë të plagosur në përleshjet me policinë izraelite

Më të lexuarat

Më shumë se 40 palestinezë u plagosën të martën pasi forcat izraelite qëlluan me bombola të gazit lotsjellës dhe bomba shurdhuese në një protestë në Jerusalem.

Ata ishin mbledhur kundër një tubimi të planifikuar nga kolonët hebrenj në Kuds (Jeruzalemin Lindor). Dëshmitarët okularë thanë se përleshjet shpërthyen pasi forcat izraelite të policisë mbyllën zonën Bab al-Amod për të parandaluar palestinezët nga hyrja në Al-Aksa.
Jeruzalemi ka njoftuar mitingje më 24 shtator, si pjesë e kremtimit të një feste hebreje.
Nuk kishte asnjë koment nga autoritetet izraelite, ndërsa siç mësohet nga familjarët, gjendja e disa të plagosurve është kritike. /mszh/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit