-5.9 C
Pristina
Tuesday, February 7, 2023

Zjarr në një kamp refugjatësh në Gaza, 21 të vdekur

Më të lexuarat

Presidenti Mahmoud Abbas shpalli të premten ditë zie kombëtare pas katastrofës

Të paktën 21 persona kanë humbur jetën nga një zjarr që ka shpërthyer në një ndërtesë në Kampin e Refugjatëve Jabaliya në veri të Gazës, njoftuan autoritetet palestineze, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjersa Ministria Shëndetësisë në Gaza publikoi një deklaratë në të cilën njoftoi për shpërthimin e zjarrit, Mbrojtja Civile tha se kanë gjetur trupat e pajetë të 21 personave, në mesin e të cilëve gjenden edhe gra dhe fëmijë.

Njoftohet se ekipet e mbrojtjes civile kanë vënë nën kontroll zjarrin dhe kanë penguar përhapjen e tij në objekte të tjera.

Sipas vlerësimeve të para, zjarri është shkaktuar nga benzina e depozituar në pallat dhe hetimet për ngjarjen po vijojnë.

Nga ana tjetër, Ministria e Shëndetësisë e Palestinës tha se ministrja Mai Al-Kaila ka dhënë udhëzime që të lënduarit, nëse është e nevojshme, të transferohen në spitalet e Bregut Perëndimor.

Ndërkohë, presidenti Mahmoud Abbas shpalli të premten ditë zie kombëtare pas katastrofës, sipas një deklarate me shkrim nga zëdhënësi i presidentit palestinez Nabil Abu Rudeineh.

Në deklaratë thuhet se Abbas e ka përshkruar incidentin si “katastrofë kombëtare” dhe ka udhëzuar autoritetet përkatëse që të ofrojnë të gjitha llojet e mundësive për familjet e viktimave.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit