3.1 C
Pristina
Wednesday, December 6, 2023

Zbulim i madh shkencor: një metal i nxjerrë për herë të parë….

Më të lexuarat

Ai që mendohet të jetë shumë i kërkuar në të ardhmen, pse?

Shkencëtarët kanë zbuluar një mineral që nuk është dokumentuar kurrë më parë dhe e kanë quajtur niobobaotite, por nuk mbaron me kaq sepse rezulton se ka elementë të tillë si: niobium (Nb), barium (Ba), titan (Ti), hekur ( Fe) dhe klorur (Cl), i pari prej të cilëve është jashtëzakonisht i kërkuar për shkak të superpërçueshmërisë së tij.

Zbulimi u bë në minierën Bayan Obo në Bautou, në veri të Kinës. Për t’i bërë gjërat më interesante, ky është minerali i 17-të i ri i zbuluar në vendburimin e lartpërmendur dhe një nga 150 në rajon.

Ka ngjyrë kafe në të zezë, por ajo që e dallon është niobium – një metal gri i lehtë, i cili përdoret gjerësisht në prodhimin e çelikut dhe lidhjeve të tjera, dhe gjithashtu mund të gjendet në përshpejtuesit e grimcave dhe pajisjet e tjera të nevojshme për punën e shkencëtarëve.

Meqenëse Kina deri më tani ka importuar 95 për qind të këtij elementi të rrallë, besohet se ky zbulim mund të plotësojë të gjitha nevojat e saj dhe të çojë në ndërprerjen e importeve nga Brazili, i cili është burimi më i madh – përgjithësisht i metaleve të rralla, ndërsa Kanadaja është në vendin e dytë. vend.

Nga ana tjetër, shkencëtarët theksojnë se ky zbulim mund të jetë i rëndësishëm dhe se kërkesa për niobium me siguri do të rritet në të ardhmen, sepse po punojnë për zhvillimin e baterive niobium-litium dhe niobium-graphen.

Këto bateri mund të zvogëlojnë rrezikun e zjarrit, por ato gjithashtu ngarkohen shumë më shpejt se bateritë e litiumit dhe zgjasin më shumë. Hulumtimet e fundit tregojnë se bateritë e niobium-graphen mund të zgjasin deri në 30 vjet. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit