22 C
Pristina
Saturday, May 25, 2024

Yedioth Ahronoth: Ja pse Izraeli do të humbasë në Gaza

Qasjet interesante të një akademiku hebre mbi realitetin e një lufte

Më të lexuarat

Gazeta hebraike Yedioth Ahronoth botoi një analizë ku thuhej se Hamasi është afër fitores ndaj ushtrisë okupatore izraelite në luftën në Rripin e Gazës që vazhdon që nga 7 tetori.

Shkrimtari izraelit, historiani dhe profesori universitar në Universitetin Hebraik Yuval Noah Harari tha se fushata në Gaza në mënyrë të pashmangshme nuk ka të bëjë me atë se kush vret më shumë njerëz, por se kush është më afër arritjes së qëllimeve të tyre politike.

Ai shtoi se qëllimet politike në rastin e Hamasit janë plotësisht të qarta dhe disa prej tyre tashmë janë arritur, ndërsa në rastin e ushtrisë okupatore izraelite ato janë të paqarta deri në mosekzistencë dhe pa horizont politik.

“Hamasi do të na mundë!”, konkludon ai.

Shkrimtari izraelit thekson: “Në një luftë, fituesi nuk është domosdoshmërisht ai që vret më shumë njerëz, kap më shumë, shkatërron më shumë shtëpi ose pushton më shumë tokë… Fituesi është pala që arrin qëllimet e saj politike”.

Ai shtoi: “Ushtria pushtuese mund të fitojë betejat në Gaza, por ata do ta humbasin luftën, pasi qëllimet e Hamasit janë shumë të qarta dhe në afat të shkurtër, një nga qëllimet e Hamasit më 7 tetor ishte sabotimi i marrëveshjes së krijuar midis Izraelit dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite, të cilat Hamasi i ndaloi”.

Ai beson: “Kur bëhet fjalë për parandalimin e marrëveshjes izraelito-saudite dhe shkatërrimin e çdo mundësie për normalizim në të ardhmen, Hamasi është shumë afër fitores. Përkundrazi, Hamasi ka arritur në fakt shumë më tepër se sa shpresonte.”

Shkrimtari izraelit thekson: “Urrejtja në mendjet e qindra miliona njerëzve në mbarë botën kundër pushtimit izraelit, ndërkohë që pozicioni ndërkombëtar i okupimit është në një nivel të ulët të paprecedentë, edhe në demokracitë perëndimore ku janë miqtë tanë.”

Harari shpreh frikën e Izraelit se lufta në Gaza do të çojë që brezat e ardhshëm të mos bëjnë asnjë marrëveshje normalizimi mes Izraelit dhe botës arabe, dhe fotografimi dhe dokumentimi i krimeve në Gaza i ka shkaktuar dëmin më të madh të mundshëm okupimit.

Ai theksoi se qeveria e Benjamin Netanyahut po e bën këtë luftë pa specifikuar qëllimet politike, madje edhe nëse arrin të çarmatosë Hamasin, kjo është një arritje ushtarake, jo një qëllim politik dhe që në çdo rast do të thotë se Hamasi ka fituar. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit