14.5 C
Pristina
Sunday, April 14, 2024

Xhinset, 10 rregullat që të durojnë sa më shumë

Më të lexuarat

‘Good Housekeeping Institute’ ka përpiluar dekalogun për të shmangur që xhinset tuaja të preferuara të veniten dhe të shkatërrohen.

Xhinset e preferuara

Edhe pse mund të keni disa palë xhinse në dollap, ka shumë mundësi që ju të vishni të njëjtën palë, sepse ju pëlqen ose e dini se ato xhinse ju përshtaten më së miri. Nëse është kështu, ju duhet të siguroheni që xhinset tuaja të preferuara të zgjasin për aq kohë sa të jetë e mundur dhe për t’ju ndihmuar t’i ruani ju vjen në ndihmë dekalogu.

Përdorni detergjentin e duhur

Kur lani xhinset e errëta, duhet të përdorni një detergjent të formuluar posaçërisht për veshje me ngjyrë: të tjerët përmbajnë komponime kimike – që i bëjnë pëlhurat e bardha edhe më të bardha, por që në të njëjtën kohë mund të zbehin rrobat me ngjyrë.

I ktheni mbrapsht para se t’i lani

Kthimi i xhinsev mbrapsht para se t’i lani është gjithashtu një sugjerim që ia vlen ta ndjekësh, sepse pengon xhinsin të njolloset gjatë larjes si dhe venitjen nëse thahen në diell.

Kushtojini vëmendje larjes së parë

Nëse keni frikë se xhinset tuaja të errëta mund të humbasin ngjyrën e tyre, zhytni ato në ujë të ngrohtë dhe kripë para se t’i lani ato për herë të parë, në mënyrë që të rregulloni ngjyrën në pëlhurë. Dhe për të shmangur venitjen, mos harroni t’i lani gjithmonë me veshje të tjera të errëta.

Kujdesuni për xhinset e lëkurës

Xhinset e lëkurës janë shumë në modë, por kanë nevojë për një vëmendje shtesë për të qenë në gjendje të zgjasin më gjatë. Prandaj nuk është mirë që t’i lani ato në makinë larëse (edhe nëse ndoshta etiketa ju tregon se mund ta bëni) por në ujë të ftohtë dhe pa detergjent dhe pastaj t’i thani për të siguruar që shtresa nuk është e dëmtuar.

Mos i lini shumë në makinë larëse

Nëse keni vendosur të vendosni xhinse në lavatriçe, sapo të keni mbaruar cikli i larjes, hiqni menjëherë ato nga shporta: në këtë mënyrë do të parandaloni formimin e atyre palëve të tmerrshme të zbehta që shfaqen në sipërfaqen e pëlhurës.

Mos i lani shumë shpesh

Larja e shpeshtë e redukton qëndrueshmërinë e rrobave dhe xhinse nuk bëjnë përjashtim, kështu që i rezistoni tundimit për të hedhur xhinset tuaja të preferuara në makinë larëse dhe i lani ato vetëm kur është me të vërtetë e nevojshme.

Shmangni tharësen

Nëse përdorni tharësen për të tharë xhinset (sidomos ato elastike), rrezikoni që me kalimin e kohës, fibrat e stileve (të njohur ndryshe si elastani) mund të dëmtohen. Kjo është arsyeja pse është e preferueshme që xhinset të thahen në ajër sa herë të jetë e mundur.

Mos rrezikoni me xhinset e dekoruara

Xhinset që kanë rruaza ose kristale duhet të trajtohen me kujdes ekstrem. Që do të thotë që ju duhet t’i lani me dorë, për të parandaluar që dekorimet të bien në makinë larëse gjatë ciklit.

Trego ngjyrën

Nëse xhinseve tuaja të preferuara u ka rënë ngjyra, mos u dëshpëroni e gjeni veten me xhinët e tu të dashur, tani mos u dëshpëroni, sepse ngjyrosja në makinë larëse (produkti i duhur mund të gjendet edhe në supermarket) me të vërtetë mund të bëjnë mrekulli dhe të kthejnë ngjyrën origjinale në xhinsin tuaj ose të errësojnë ato ekzistuese.

Rikrijoni efektin e veshur

Xhinset e grisura janë gjithmonë në modë, kështu që nëse vëreni ndonjë grisje në xhinset tuaja të preferuara, merrni gërshërët dhe bëni disa shkurtime të tjera strategjike, në mënyrë që të krijoni pamjen që është aq shumë e diktuar nga moda.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit