19.1 C
Pristina
Wednesday, May 22, 2024

WSJ: Marrëdhëniet SHBA-Izrael po përkeqësohen…

Më të lexuarat

Një lloj pabesie tipike sioniste dhe ndaj aleatit të madh

Vazhdimi i sfidës së Izraelit ndaj Amerikës kur bëhet fjalë për veprimet ushtarake në Gaza tregon se administrata amerikane ka pak ndikim në qeverinë izraelite, vlerëson Wall Street Journal.

Por në SHBA, presioni ndaj Presidentit Joe Biden për të frenuar homologun e tij izraelit, Benjamin Netanyahu, nuk po lehtësohet. Departamenti Amerikan i Shtetit ka hapur një hetim mbi rrethanat e disa sulmeve ajrore izraelite në atë territor palestinez dhe përdorimin e supozuar të fosforit të bardhë në sulmet në Liban, thanë burime anonime për të përditshmen amerikane të lartpërmendur.

Kryeministrit izraelit nuk i intereson. Të mërkurën, Netanyahu shpalli sërish pushtimin e qytetit të Rafahut, ku të paktën gjysma e banorëve të Gazës kanë gjetur një lloj strehimi. Për më tepër, kryeministri izraelit njoftoi “veprim të fortë”. Po aq shqetësues është fakti se Netanyahu ka vendosur të mos kthehet në tryezën e negociatave me SHBA Katarin dhe Egjiptin. Uashingtoni kishte shpresuar të negocionte lirimin e mëtejshëm të pengjeve izraelitë në këmbim të një armëpushimi gjashtëjavor. Por duket se kryeministri izraelit ka në mendje vetëm qëndrimin e tij politik se duhet të vazhdojë deri në fitoren e plotë ndaj Hamasit.

Wall Street Journal shkruan se tani për tani, Biden nuk do të heqë atunë më të madhe në mëngë, që është ndihma ushtarake amerikane për Izraelin. SHBA jep çdo vit rreth 3.8 miliardë dollarë ndihmë për të ruajtur sigurinë e aleatit të saj më të rëndësishëm në Lindjen e Mesme. Zyrtarët amerikanë të intervistuar nga WSJ thonë se presidenti ka përjashtuar mohimin e armëve ndaj Izraelit dhe po i qëndron presionit verbal.

Shtëpia e Bardhë, në veçanti, është gjithnjë e më shumë kritike në publik ndaj “Bibit” dhe Biden është gjithnjë e më pak i zënë ngushtë në bisedat private me liderin izraelit.

Mbreti jordanez Abdullah II vizitoi Biden të martën. I ulur me të në një konferencë shtypi, ku Biden tha se marrëveshja për pengjet, e cila është çështja më e nxehtë dhe më e ndjeshme e Izraelit, është hapi i parë në një zgjidhje afatgjatë. “Elementët kryesorë të marrëveshjes janë në tryezë,” tha Biden të martën, dhe të mërkurën Netanyahu u përgjigj duke njoftuar se delegacioni izraelit nuk do të kthehej në Kajro dhe “po shkonte” në Rafah. Kujtohet se që nga fillimi i luftës, Netanyahu dhe Biden kanë pasur 18 biseda telefonike.

Brian Katulis, një studiues në Institutin e Lindjes së Mesme, pajtohet se mesazhet publike të administratës amerikane deri tani kanë pak efekt në finale. “Hendeku në pozicionet e administratës së SHBA-së dhe Izraelit për një numër çështjesh kyçe është zgjeruar javët e fundit,” shtoi Katulis.

Sulmi ndaj Izraelit ndodhi më 7 tetor. Uashingtoni shpejt ra në anën e aleatit të tij dhe fillimisht mbylli një sy ndaj raporteve të para të viktimave kolaterale, duke përsëritur se Izraeli kishte të drejtë të mbrohej. Megjithatë, për shkak të rritjes së numrit të të vdekurve, përfshirë shumë fëmijë, dhe shkatërrimit të Rripit të Gazës, Biden ndryshoi tonin e tij. Së pari, në mes të dhjetorit, ai kritikoi qeverinë izraelite në disa mitingje. Ai deklaroi se Izraeli po humbet mbështetjen e botës për shkak të gjakderdhjes në Gaza. Kujtojmë se deri më sot kanë humbur jetën të paktën 28.000 persona, ndërsa janë plagosur rreth 70.000. Fëmijët nën moshën 18 vjeç përbëjnë gjysmën e popullsisë së Gazës, prandaj pjesa e tyre e viktimave është jashtëzakonisht e lartë.

Biden zbuloi në një tubim se ai e njeh Netanyahun për 50 vjet. Në një rast, tha ai, i kishte thënë se e donte, por nuk pajtohej me asnjë fjalë të vetme. “Kjo është e vërtetë tani,” shtoi ai. Gjërat u nxehën veçanërisht gjatë festave të fundvitit, zbulon WSJ, e cila thekson në raportin e saj se marrëdhëniet mes Bidenit dhe Netanyahut janë në një pikë vlimi. Siç shkruajnë ata, administrata amerikane pranon dobësimin e ndikimit të saj në aleatin e saj më të afërt të Lindjes së Mesme, që deri vonë dukej si fantashkencë. Burimet e gazetës thonë se të dy personat kanë folur në telefon me tone të ngritura dhe se në fund të bisedës Biden për pak ka bërtitur dhe ka përfunduar befas me “mbaroi kjo bisedë”.

Biden, natyrisht, është nën presion në rritje nga diaspora arabe, por edhe nga një pjesë e partisë së tij, prandaj pakënaqësia e tij po bëhet gjithnjë e më publike. Për shkak të Gazës, pati disa kriza parazgjedhore dhe mbështetja për Biden ra.

Por e njëjta gjë po ndodh edhe në Izrael. Para sulmit të Hamasit, Izraeli ishte në këmbë duke protestuar kundër Netanyahut dhe qeverisë së tij të koalicionit të ekstremit të djathtë. Netanyahu u përball me mundësinë e ndjekjes penale dhe synoi gjyqësorin, gjë që përfundimisht çoi në rrugë duke folur hapur.

Administrata amerikane, sipas burimeve të gazetës së përditshme, ka menduar tërheqjen e dy masave nga mandati i Donald Trump. Njëra ishte se prodhimi në vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor nuk duhet të emërtohet më “Made in Israel”. E dyta ishte tërheqja e vendimit sipas të cilit vendbanimet izraelite nuk shkelin ligjin ndërkombëtar.

Zyrtarët amerikanë po shqyrtonin gjithashtu sanksione kundër ministrit të financave Bezalel Smotrich dhe ministrit të Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir. Ishte menduar të ishte një paketë që do të dërgonte një mesazh të fortë. Megjithatë, Biden përfundimisht hoqi dorë dhe administrata vendosi sanksione vetëm ndaj kolonëve radikalë izraelitë pak të njohur. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit