11.9 C
Pristina
Sunday, December 3, 2023

Vuçiç për arrestimin e ish-policit serb në veri: Po çonte bukë në shtëpi(!)

Më të lexuarat

Rrugët kryesore ende të bllokuara, diplomacia në lëvizje për t’i zhbllokuar

Rrugët kryesore në veri të Kosovës janë ende të bllokuara, ndërsa në vendkalimet administrative Jarinje dhe Bërnjak nuk mund të kalohet as në këmbë.

Serbët që protestojnë për arrestimin e ish-pjesëtarit të policisë së Kosovës, Dejan Pantiç, janë ende në barrikada, ndërsa edhe veriu i Kosovës është bllokuar nga policia, raporton Radiotelevizioni i Serbisë.

Pantiç u arrestuar disa ditë më parë, pasi policia e Kosovës e akuzon atë për “sulm terrorist në objektet e Shtabit Qendror Zgjedhor” dhe policisë së Kosovës para mbajtjes së zgjedhjeve në katër komuna në veri të Kosovës. Vetë ai ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës, i dorëhequr nën thirrjen e Srpska-s.

Ndërsa presidenti serb Vuçiç pretendon se Pantiç është arrestuar “duke çuar bukë” për familjen e tij, e cila banon në objektin ku ndodhet objekti i Shtabit Zgjedhor Komunal.

Ai bëri të ditur se Qeveria e Serbisë të enjten do t’i dërgojë një kërkesë zyrtare Misionit Ndërkombëtar të Paqes në Kosovë për kthimin e deri në 1000 policëve dhe ushtarëve serbë në Kosovë, në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shtyrë për 23 prill zgjedhjet në katër komuna në veri të Kosovës.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme, Joseph Borelli, kujtoi se krerët e diplomacisë së vendeve anëtare të BE-së u bënë thirrje të hënën të dyja palëve që të përmbahen nga çdo dhunë apo veprim provokues dhe njoftoi të mërkurën përfaqësuesin e Unionit, Miroslav Lajçak, në Beograd dhe Prishtinë, me plan të ndryshuar të paqes, kujtojnë mediat serbe. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit