15.2 C
Pristina
E martë, 15 Qershor, 2021

Vjen reagimi i Arabisë Saudite pas përshkallëzimit të tensioneve Palestinë-Izrael

Më të lexuaratMbreti Salman bin Abdulaziz ka thënë se Mbretëria e Arabisë Saudite dënon “aktet e dhunës nga izraelitët”, transmeton Gazeta Sinjali.

Mbreti i Arabisë Saudite Salman bin Abdulaziz tha se Mbretëria dënon aktet e dhunshme të Izraelit në Xhaminë Al-Aqsa dhe masat e marra në Jeruzalem.

Agjencia zyrtare Saudite e lajmeve SPA tha se mbreti Salman dhe kryeministri pakistanez Imran Khan diskutuan sulmet izraelite në Jeruzalem në një telefonatë.

Mbreti Salman theksoi se mbretëria qëndron me popullin palestinez derisa ata të rimarrin të drejtat e tyre legjitime.


Izraeli vazhdon të bombardojë rëndë Gazën, duke marrë 65 të vdekur midis palestinezëve, përfshirë 16 fëmijë dhe pesë gra, me më shumë se 1.000 të plagosur dhe dëmtime të mëdha në zonat e banuara përtej Gaza.

Tensionet kanë ardhur duke u rritur në lagjen Sheikh Jarrah të Jeruzalemit Lindor për më shumë se një muaj pasi një gjykatë izraelite urdhëroi dëbimin e familjeve palestineze.

Palestinezët që protestojnë për solidaritet me banorët e Sheikh Jarrah janë vënë në shënjestër të forcave izraelite.

Izraeli pushtoi Jeruzalemin Lindor gjatë luftës arabo-izraelite 1967 dhe aneksoi të gjithë qytetin në 1980 në një lëvizje që nuk është njohur kurrë nga komuniteti ndërkombëtar por ka marrë përkrahje nga SHBA-ja dhe disa shtete aleate të saj, ndër to edhe Kosova. /Gazeta Sinjali/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit