14.5 C
Pristina
Saturday, April 13, 2024

Vendim mbi një krim të llahtarshëm hindu

Gjykata në Indi refuzon lirimin 11 përdhunesve ndaj një shtatzëne

Më të lexuarat

Gjykata e Lartë e Indisë ka anuluar një vendim për lirimin e 11 burrave hindu, të cilët u dënuan me burgim të përjetshëm për përdhunimin në grup të një gruaje shtatzënë dhe vrasjen e të afërmve të saj gjatë trazirave anti-muslimane në shtetin perëndimor të Gujarat në 2002.

Gjykata e Lartë ka thënë se 11 persona të dënuar që u liruan para kohe duhet të kthehen në burg brenda dy javësh.

“Kërkesa e tyre për mbrojtjen e lirive u refuzua”, deklaroi gjykata.

Bilkis Bano, tani në të 40-at, ishte 5 muajshe shtatzënë kur u përdhunua brutalisht në grup gjatë dhunës që vrau afro 2000 njerëz, kryesisht muslimanë, në një nga trazirat më të këqija fetare që ka parë India.

Shtatë anëtarë të familjes së saj u vranë në trazirat, duke përfshirë vajzën e saj trevjeçare.

Kryeministri Narendra Modi ishte kryeministër i shtetit të Gujarat gjatë asaj periudhe, dhe Partia e tij nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP) ende sundon shtetin.

Njëmbëdhjetë burra u dënuan në fillim të vitit 2008. Qeveria e Gujarat urdhëroi lirimin e tyre në gusht 2022, pasi burgu ku ata ndodheshin rekomandoi lirimin e tyre, duke pasur parasysh kohën e kaluar në burg dhe sjelljen e mirë.

Këtë e dënoi bashkëshorti i viktimës, një avokat dhe një politikan. Mediat vendase raportuan se në Gjykatën e Lartë u depozituan disa kërkesa që kundërshtonin faljen, një prej të cilave u bë nga Bano.

Gjykata tha në vendimin e saj të hënën se shteti i Gujarat nuk kishte autoritetin për të ulur dënimin duke qenë se gjykimi në këtë rast ishte zhvendosur në Mumbai. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit