20.4 C
Pristina
Thursday, June 20, 2024


Vendi afrikan që “po vdes” nga lufta civile

Më të lexuarat

Si është katandisur Sudani në një vit përgjakje

Në fillim të kësaj jave u bë një vit nga fillimi i luftës civile në Sudan. Lufta midis Forcave Paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF), e udhëhequr nga gjenerali Mohamed Hamdan Dagalo, i njohur më mirë si Hemeti, dhe Forcave të Armatosura të Sudanit (SAF), të udhëhequra nga gjenerali Abdel Fattah al-Burhan, filloi më 15 prill të vitit të kaluar.

Sipas një analize të të dhënave për vendndodhjen e konflikteve dhe ngjarjeve të armatosura në botë, të përpunuara nga Projekti i të Dhënave për Vendndodhjen dhe Ngjarjet e Konflikteve të Armatosura (ACLED), të cilit i referohen Kombet e Bashkuara, ka pasur më shumë se 15,550 “vdekje të raportuara” në Sudan gjatë vitit të luftës. Megjithatë, numri aktual i viktimave besohet të jetë shumë më i lartë.

Shumica e dhunës, sipas ACLED, u regjistrua në Khartoum. “Dhuna e drejtuar në Darfur kishte dy herë më shumë gjasa të ishte vdekjeprurëse për civilët sesa dhuna në rajone të tjera të Sudanit”, u tha në deklaratë, duke shtuar se 32 për qind e të gjitha vdekjeve të raportuara të civilëve ndodhën në rajonin perëndimor të trazuar.

Në fakt, ekspertët e OKB-së thanë në janar se 10,000 deri në 15,000 njerëz ishin vrarë vetëm në kryeqytetin e Darfurit Perëndimor, el-Geneina. Në qershor dhe nëntor, Middle East Eye raportoi për vrasje masive në qytet, ndërsa RSF dhe milicitë arabe aleate kishin në shënjestër anëtarët e komunitetit të zi afrikan masalite.

Ndërkohë, lufta ka zhvendosur 10.7 milionë njerëz, sipas Këshillit Norvegjez të Refugjatëve, numri i dytë më i madh i këtij shekulli pas luftës në Siri. Rreth 1.7 milionë prej tyre janë në vendet fqinje, kryesisht në Çad dhe Egjipt.

Luftimet kanë lënë gjithashtu 25 milionë sudanezë që vuajnë nga uria ose kequshqyerja dhe fëmijët të vdesin nga uria në të gjithë vendin.

Një “katastrofë” për fëmijët

Të hënën, agjencia e Kombeve të Bashkuara për fëmijë, UNICEF, publikoi një seri statistikash mbi shtrirjen e katastrofës në Sudan, veçanërisht mbi ndikimin e saj tek fëmijët.

UNICEF ​​vlerëson se 8.9 milionë fëmijë aktualisht po luftojnë me mungesa akute të ushqimit dhe se 4.9 milionë tani kanë arritur nivelet e emergjencës.

Është vlerësuar se pak më pak se katër milionë fëmijë nën moshën pesë vjeç do të vuajnë nga kequshqyerja akute këtë vit.

Rreth 730,000 fëmijë pritet të vuajnë nga kequshqyerja e rëndë akute kërcënuese për jetën, ndërkohë që më shumë se 90 përqind e 19 milionë fëmijëve të moshës shkollore të vendit nuk kanë akses në arsimin formal.

“Kjo luftë brutale dhe uri e mundshme po krijon një mjedis ogurzi për humbjen katastrofike të jetëve të fëmijëve”, tha të hënën Zëvendës Drejtori Ekzekutiv i UNICEF-it, Ted Chaiban.

“Pothuajse gjysma e fëmijëve që vuajnë nga kequshqyerja e rëndë akut janë në zona të vështira për t’u arritur dhe të përfshira nga konfliktet, duke e bërë situatën e tyre edhe më të rëndë.”

UNICEF ​​tha gjithashtu se po kërkon urgjentisht 240 milionë dollarë gjatë gjashtë muajve të ardhshëm për të parandaluar urinë në 93 vendet më të rrezikuara në Sudan, shtëpia e 3.5 milionë fëmijëve nën moshën pesë vjeç.

OKB-ja paralajmëroi se “222,000 fëmijë mund të vdesin nga uria brenda javësh ose muajsh” dhe ‘më shumë se 700,000 këtë vit.

Ndihma

Sipas vlerësimeve të OKB-së, rreth 2.7 miliardë dollarë nevojiten për ndihmën emergjente brenda vendit, ndërsa 1.4 miliardë dollarë të tjerë nevojiten për ndihmën në vendet fqinje që kanë strehuar qindra mijëra refugjatë nga Sudani.

Një burim diplomatik i tha Reuters se ai shpresonte se donatorët do të zotoheshin për “më shumë se një miliard euro” në konferencën e ndihmës që do të mbahet të hënën e ardhshme në Paris.

BE-ja duhet të zotohet për 350 milionë euro, ndërsa Franca do të shtojë 110 milionë euro dhe Shtetet e Bashkuara do të investojnë gjithsej 147 milionë dollarë.

Gjermania premtoi 244 milionë euro më herët të hënën.

I dërguari i posaçëm i SHBA, Tom Perriello javën e kaluar e quajti përgjigjen ndërkombëtare të deritanishme “të dhimbshme” dhe paralajmëroi se “ne jemi në pesë për qind të shumës së kërkuar”.

“Ne mund të shmangim katastrofën e tmerrshme të urisë së bashku, por vetëm nëse veprojmë së bashku tani,” tha të hënën ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit