22 C
Pristina
Wednesday, August 10, 2022

Turqia shpall fitoren ndaj kërkesave të saj nga Suedia dhe Finlanda

Më të lexuarat

Turqia shpall fitoren ndaj kërkesave të saj nga Suedia dhe Finlanda, thotë se nxori atë që donte prej tyre Këtu janë gjërat që mori Turqia:
• Suedia/Finlanda do të heqë embargon e armëve
• Të dy do të mbështesin Turqinë në PKK, të ndalojnë mbështetjen për YPG
• Ata do të ndryshojnë ligjet e tyre për terrorizmin
• Ata do të ndajnë Intel me njëri-tjetrin
• Ata do të ekstradojnë të dyshuarit për terrorizëm • Finlanda dhe Suedia do të mbështesin pjesëmarrjen e Turqisë në Pesko të BE-së
• Turqia, Finlanda dhe Suedia do të krijojnë një mekanizëm të përbashkët të përhershëm për t’u konsultuar mbi drejtësinë, sigurinë dhe inteligjencën

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit