14.5 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Trump: Nuk mendoja se ishte e mundur në Amerikë

Më të lexuarat

Ish-presidenti e quajtur aktakuzën ndaj tij si “një fyerje për kombin”

“Nuk mendoja se kjo ishte e mundur në Amerikë”, tha Donald Trump të martën në mbrëmje në lidhje me aktakuzën që iu lexua disa orë më parë në një gjykatë në Nw York.

“E vetmja vepër që kam kryer është se pa frikë kam mbrojtur vendin tonë kundër atyre që duan ta shkatërrojnë atë”, tha ish-presidenti, duke e quajtur aktakuzën “një fyerje për kombin”, në një fjalim para mbështetësve nga rezidenca e tij në Mar- a-Lago, Florida.

Pasi u kthye në rezidencën e tij të martën, Donald Trump e quajti aktakuzën zyrtare penale “një fyerje për kombin”.

Ish-presidenti amerikan iu drejtua publikut nga e njëjta sallë në resortin Mar-a-Lago ku shpalli ofertën e tij të tretë për Shtëpinë e Bardhë më 15 nëntor.

Disa orë më parë, Trump u deklarua i pafajshëm në një gjykatë në Manhattan për falsifikimin e dokumenteve të kontabilitetit, në një seancë që ndezi pasionet në vend.

“I motivuar politikisht”

Pasi doli nga salla e gjyqit si njeri i lirë, pa mbikëqyrje gjyqësore, Trump do të bëjë gjithçka për të mos penguar gjyqin në janar 2024, vetëm pak muaj para zgjedhjeve presidenciale për të cilat ai kandidoi.

Trump akuzohet se ka paguar aktoren e filmave për të rritur Stormy Daniels në vitin 2016 për të mbajtur të heshtur për marrëdhënien e tyre përpara zgjedhjeve presidenciale. Daniels tha se ai i pagoi asaj 130,000 dollarë për të.

Trump hedh poshtë akuzat dhe pretendon se ato janë të motivuara politikisht.

Përveç këtij rasti, Trump, i cili është fajësuar dy herë nga Kongresi, është nën hetime më serioze për rolin e tij në sulmin ndaj Kapitolit, menaxhimin e arkivave presidenciale dhe presionin ndaj zgjedhësve në Xhorxhia. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit