14.1 C
Pristina
Wednesday, May 31, 2023

Erdogan: Një padrejtësi ndaj njerëzimit në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Më të lexuarat

Mesazhet e një iftari me ambasadorë e diplomatë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sonte se urdhri që kufizon fatin e njerëzimit në pesë vende nuk është i qëndrueshëm dhe bëri thirrje për një reformë gjithëpërfshirëse të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“Rendi aktual, i cili ka në kurth fatin e njerëzimit midis buzëve të pesë vendeve, nuk është i qëndrueshëm. Ekziston një nevojë urgjente për të reformuar Këshillin e Sigurimit të OKB-së me një mirëkuptim gjithëpërfshirës,” tha Erdogan në një iftar me ambasadorët e huaj dhe diplomatët në Turqi.

Erdogan tha se vendi i tij tani po korr shpërblimet e politikës së tij të jashtme sipërmarrëse dhe humanitare, me shumë vende që nxitojnë të ndihmojnë Turqinë pas tërmeteve shkatërruese që e goditën atë më 6 shkurt.

Duke komentuar pushtimin rus të Ukrainës, Erdogan shprehu besimin e tij në mundësinë e ruajtjes së një paqeje të drejtë që do t’u lejonte të dyja palëve të kishin një dalje të ndershme dhe që do ta nxirrte rajonin nga vorbulla në të cilën u tërhoq.

Ai tha gjithashtu se Turqia është e vetëdijshme për lojërat me fjalë, truket diplomatike dhe ushtarake të grupeve terroriste dhe tha se vendi i tij monitoron nga afër të gjitha kërcënimet terroriste.

Lidhur me sulmet e fundit ndaj librit të shenjtë të muslimanëve, Kuranit, në vendet evropiane, Erdogan tha se kjo është e papranueshme dhe tha se është një krim urrejtjeje.

 “Këto krime, të cilat jo vetëm që ofendojnë afro dy miliardë muslimanë, por edhe i zemërojnë ata, duhet të ndalen menjëherë”, tha presidenti turk Erdogan. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit