12.5 C
Pristina
Thursday, February 29, 2024

Të humbësh peshë shpejt edhe në zyrë, është e mundur. Ja se si!

Më të lexuarat

Jeni jashtë shtëpisë gjithë ditën? Nuk ka asnjë problem: ja disa strategji të vogla për të humbur peshë, për të qëndruar në formë dhe për t’u ndjerë të lehtë.

Nuk mund ta fshehësh: nëse punojmë në zyrë, koha që kalojmë përballë kompjuterit është shumë e madhe. Përveçse nuk i bën mirë shëndetit tonë, dhe linjat domosdoshmërisht i vë në provë dhe një shëtitje në pushimin e drekës për të marrë pak ajër, fatkeqësisht nuk është e mjaftueshme. Të humbësh peshë, ose të humbësh disa kile, dhe të kesh një lëkurë të ndritshme pavarësisht smogut, nuk është e pamundur: mjafton një stil jete i shëndetshëm, në gjendje që të dhurojë mirëqenie, vitalitet dhe humor. Ja një manual i vogël për t’u lexuar me kujdes dhe …. për t’u vënë në praktikë!

Dita e mirë shihet që në mëngjes: një zakon i mirë dhe që nuk duhet anashkaluar është përgatitja e një përzierje me bazë limoni dhe xhenxhefili për ta marrë në punë. Mos harroni se për të luftuar mbajtjen e ujit është e rëndësishme që të pini shumë gjatë ditës: nuk ka gjë më të mirë se një pije e bërë në shtëpi, e vërtetë dhe ekonomike.

Sytë tek pushimi: ndërprerja për një moment e aktivitetit dhe marrja e disa minutave pushim është e shenjtë, por mbani mend se kafeja nuk i bën mirë stomakut sepse përforcon urinë. Në çantën tonë (e cila është gjithmonë shumë e madhe!) nuk harrojmë të marrim me vete ndonjë frut ose një pjesë të vogël të frutave të thata.

Dreka po, por …: koha është e paktë për një vakt të shpejtë në bar, sanduiç ose meze të lehtë dhe nuk kënaq as shijen, por nuk ka rëndësi. Truku? Në darkë gatuajmë një racion më tepër, për ta vënë në kuti për në drekë, ose hamë drithëra me kos të bardhë dhe fruta: të shijshme dhe të lehta.

Kurrë pa: uji në tavolinë nuk duhet të mungojë kurrë; madje dhe ata që nuk kanë etje, kur ta shohin do të kujtohen të pinë. Uji është thelbësor për të çhelmuar, për të luftuar dhimbjen e kokës, që shpesh vuajnë ato që jetojnë në ambiente të mbyllura dhe të nxehta. Gjithashtu mban lëkurën të hidratuar.

Hiqeni prizën: merrni disa pushime të vogla, madje edhe disa minuta, është e dobishme: ndihmon në lehtësimin e stresit, për t’u ndjerë më të qetë, zvogëlon urinë dhe rrit kreativitetin – e fundit, por jo më pak e rëndësishëm – indeksi ynë i popullaritetit midis kolegëve të zyrës, në qoftë se i bëjmë disa marrëdhënie publike!

Kujdes gojën: pasta dhe furça e dhëmbëve janë të domosdoshme në sirtarin e tavolinës. Larja e dhëmbëve pas ngrënies nuk është vetëm një rregull i domosdoshëm higjienik, por gjithashtu ndihmon në përballimin e tundimit të ushqimeve të tjera. Një gjest i vogël me vlerë të madhe për shëndetin dhe bukurinë.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit