16.3 C
Pristina
Thursday, September 21, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Lajme

Fidan: Vazhdojnë përpjekjet për rikthimin e marrëveshjes së drithit të Detit të Zi

“Kjo marrëveshje është jashtëzakonisht e rëndësishme si për sigurinë ushqimore në botë, ashtu edhe për stabilitetin dhe paqen në Detin e Zi”, tha ministri...

Lavrov: Rusia e gatshme të rrisë furnizimet e gazit për Türkiyen

Rusia riafirmoi përkushtimin ndaj marrëveshjeve për rritjen e eksporteve të gazit natyror, “duke përfshirë zbatimin e iniciativës së krerëve të shteteve tona për të...

Ekonomia e Turqisë shënoi rritje me 3.8 për qind në tremujorin e dytë

Ekonomistët kishin parashikuar që ekonomia e Türkiye-s të rritej me 3.5 për qind në bazë vjetore në tremujorin e dytë   Ekonomia e Türkiye-s u rrit...

Afganistan, administrata e përkohshme talebane nënshkruan kontrata minerare prej 6.5 miliardë dollarë

Kompani vendase, aziatike dhe evropiane nënshkruajnë 7 kontrata për nxjerrjen dhe përpunimin e arit, bakrit, plumbit dhe hekurit Kompanitë vendase, aziatike dhe evropiane nënshkruan sot...

Fitimi neto i kompanisë saudite Aramco bie me 29,5 për qind në gjysmën e parë të vitit

Shefi Ekzekutiv i Saudi Aramco, Amin Nasser, tha se strategjia e rritjes afatmesme dhe afatgjatë e kompanisë po përparon sipas planit, pavarësisht se fitimet...

TIKA ndihmon prodhuesit dhe përpunuesit e qumështit me pajisje bujqësore në Pejë

Ngjarja u zhvillua në fshatin Zllapek të Pejës, ku nga ky projekt përfituan 10 fermerë nga komuniteti boshnjak në këtë rajon. Në kuadër të projektit...

Si mund të përfitoni subvencion për izolimin e shtëpisë?

Me qëllim kursimin më të madh të energjisë dhe rritjen e mirëqenies në shtëpitë individuale, Qeveria e Kosovës ka vendosur të subvencionojë rreth dy...

Efiçienca e energjisë – 10 milionë € për mbi 2 000 familje, subvencionohet 45% e investimit në rinovimin e shtëpive

Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë ka bërë lansimin e thirrjes publike për projektin “Zbatimi i masave të efiçiencës së energjisë për shtëpitë...

Nxënësit kosovarë shpërblehen në Paris: Jemi më mirë sesa na nxjerr PISA

I ulur në një dhomë në rrugën Abdyl Frashëri në Prishtinë, sytë e Kron Selmanajt ndriçohen nga reflektimi i medaljes së artë. Duke e...

SFIDA E PËRFITIMIT HALLALL NË KOHËN MODERNE

Çështja e përfitimit material është një çështje që i preokupon të gjithë njerëzit sot. Mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për të arritur...

Latest news