2.7 C
Pristina
Saturday, December 9, 2023
- Advertisement -spot_img

TAG

Lajme

Erdoğan: Turqia zbulon naftë me cilësi të lartë në lindje të vendit

Duke theksuar se nafta e sapo zbuluar pranë provincës Şırnak “ka një strukturë të cilësisë së lartë”, Erdogan tha se, “Turqia nuk do të...

Banka Botërore: Çmimet e mallrave pritet të regjistrojnë rënien më të madhe që nga pandemia

Edhe pse çmimet e ushqimit këtë vit pritet të bien me 8 për qind, Banka Botërore theksoi se ato pritet të jenë në nivelin...

Gaza, 250 mijë persona janë pa punë për shkak të bllokadës izraelite

“Praktikat shtrënguese të Izraelit kundër Rripit të Gazës kanë rritur në 45 për qind normën e papunësisë, e cila në mesin e të rinjve...

SHBA: një revolucion mjedisor që po nis me kamionët

“Beteja e ashpër” mes karburanteve fosile dhe energjisë së gjelbër Kamionët tërheqës dhe autobusët e rinj me naftë nuk do të shiten në Kaliforni duke...

Baykar në TEKNOFEST Istanbul prezantoi smart raketën Bayraktar KEMANKES

Pesha totale e KEMANKES është 35 kilogramë, duke përfshirë kokën prej gjashtë kilogramësh. Lëvizja e asaj rakete është një motor reaktiv dhe distanca maksimale...

Mbahet forumi i biznesit Shqipëri-Gjermani

Forumi ka mbledhur së bashku dhjetëra përfaqësues të biznesit nga të dyja vendet dhe të institucioneve të ndryshme, me fokus diskutimet mbi sektorët e...

Liberalizimi i vizave do të ndryshojë historinë e punëtorëve në sektorin privat të Kosovës

Nga 1 janari 2024, kur nis së vërteti liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës, punëtorët e sektorit privat në Kosovë, pavarësisht natyrës së...

Bie çmimi i grurit, por jo ai i bukës

Çmimet e produkteve të grurit nuk do të bien. Buka në shumicën e furrave të Kosovës shitet me çmimin 50 cent. Në treg çmimet e...

A po i zëvendësojnë robotët punëtorët në Kosovë?

Kompania e vetme në Kosovë që furnizon me robotë bizneset prodhuese thotë se për dy vite i kanë funksionalizuar 10 robotë, të cilët më...

Erdoğan: Avioni ushtarak “Hürjet” dhuratë për Shekullin e Turqisë

Avioni i parë supersonik turk Hürjet kreu me sukses fluturimin e tij të parë. Avioni i parë ushtarak turk Hürjet përfundoi me sukses sot fluturimin...

Latest news