25.4 C
Pristina
Friday, September 17, 2021

SYTË

Më të lexuarat

Si të mos i dëmtojmë sytë kur jemi para kompjuterit:

– Sfondi përtej ekranit të mos jetë asnjëherë krejt i errët.
– Të mos ketë reflekse në ekran.
– Kontrasti dhe drita e ekranit të rregullohen në vlera mesatare.
– Ekrani duhet të jetë rreth 50-60 cm larg syve.
– Mundësisht të përdoret filtër për ekranin kundër reflekseve.
– Të shpluhuroset shpesh ekrani.
– Gjatë punës para kompjuterit është mirë që disa herë në orë të shkëputet shikimi nga ekrani përreth një minutë.
– Të rrotullohen sytë në ambientin përreth ose të paktën çdo një orë të bëhet një pushim prej 15 minutash./pertymoter/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit