15.2 C
Pristina
Monday, February 26, 2024

Sot në Bruksel takohen kryenegociatorët, në agjendë zbatimi i Marrëveshjes së 27 shkurtit

Më të lexuarat

Sot në Bruksel pritet të takohen dy kryenegociatorët Kosovë-Serbi, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq.

Në takim do të t’i presë emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak., ndërkaq fokusi do të jetë zbatimi i plotë i marrëveshjes së 27 shkurtit e arritur mes palëve për normalizimin e marrëdhënieve, si dhe hapat drejt de-eskalimit të situatës në veri të Kosovës.

Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter.

“Emisari Miroslav Lajçak do të presë kryenegociatorët e të dyja palëve në kuadër të dialogut të lehtësuar në Bruksel. Fokusimi te zbatimi i plotë të Marrëveshjes së 27 shkurtit dhe hapat drejt de-eskalimit të situatës në veri të Kosovës”, ka shkruar Stano.

Ndryshe, nga Qeveria e Kosovës gjatë ditës e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e Bislimit në këtë takim.

“Mund të konfirmoj nga ana jonë, zëvendëskryeministri Bislimi do të jetë në Bruksel”, kanë thënë për Telegrafin këshilltari i tij politik, Klisman Kadiu.

Takimi ndërmjet dy kryenegociatorëve në Bruksel është hapi i katërt i dakorduar mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës.

Më 10 korrik, Bashkimi Evropian dhe Kosova ranë dakord për një sërë hapash që Kosova duhet t’i ndërmarrë si pjesë e veprimeve për të shtensionuar situatën e krijuar në veri të vendit.

Qeveria e Kosovës ka thënë se të gjithë hapat do të “finalizohen brenda një periudhe dyjavore”. /Telegrafi

Ndryshe, nga Qeveria e Kosovës gjatë ditës e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e Bislimit në këtë takim.

“Mund të konfirmoj nga ana jonë, zëvendëskryeministri Bislimi do të jetë në Bruksel”, kanë thënë për Telegrafin këshilltari i tij politik, Klisman Kadiu.

Takimi ndërmjet dy kryenegociatorëve në Bruksel është hapi i katërt i dakorduar mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës.

Më 10 korrik, Bashkimi Evropian dhe Kosova ranë dakord për një sërë hapash që Kosova duhet t’i ndërmarrë si pjesë e veprimeve për të shtensionuar situatën e krijuar në veri të vendit.

Qeveria e Kosovës ka thënë se të gjithë hapat do të “finalizohen brenda një periudhe dyjavore”. /Telegrafi

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit