18.5 C
Pristina
E martë, 15 Qershor, 2021

Snowden ka përvetësuar 1.7 milionë skedarë të operacioneve amerikane të zbulimit

Më të lexuarat

Ish-oficeri i zbulimit amerikan Edward Snowden ka përvetësuar rreth 1.7 milionë skedarë (files), të cilët janë të lidhur me operacionet e zbulimit të forcave të armatosura të SHBA-së.
Ky informacion iu njoftua gazetarëve prej kongresmenit amerikan – republikanit Mike Rogers, i cili kryeson Komitetin për Inteligjencën të Dhomës së Përfaqësuesve, dhe demokratit Dutch Ruppersberger.
Snowden mori arratinë nga SHBA-ja pas dorëzimit për publikim botimeve “The Washington Post” dhe “The Guardian” të materialeve të klasifikuara në lidhje me programet e mbikëqyrjes së shërbimeve të fshehta të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe në Internet. Në gusht të vitit 2013 Edward Snowden mori azil të përkohshëm politik në Rusi për një vit.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit