31.4 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Sigurohuni që kurrë mos të përdorni shafran nëse merrni ndonjë nga ilaçet e mëposhtme

Më të lexuarat

Një nga përbërësit më të favorshëm dhe më efektivë natyror është shafrani. Shpesh përdoret si një ilaç natyral në shtëpi, por e gjen vendin e vet edhe në botën kozmetike apo të kuzhinës.

Megjithatë, shafrani mund të vijë së bashku me disa efekte anësore, veçanërisht tek njerëzit që marrin medikamente të caktuara ndërsa konsumojnë shafran të Indisë në të njëjtën kohë.

Pra, herën tjetër që mendoni se shafrani i Indisë është një ide e mrekullueshme, sigurohuni që ju të mos merrni disa nga barnat e përmendura më poshtë.

Shafrani i Indisë është shumë i shëndetshëm për organizmin e njeriut dhe mund të parandalojë ftohjet, gripin, inflamacionin dhe viruset në çdo kohë.

Arsyeja që është kaq e dobishme është për shkak të kurkuminës, një përbërje e gjetur në shafran i cili është përtej shëndetit për organizmin e njeriut. Kjo përbërje ka veti anti-kancerogjene, anti-inflamatore, antioksidante dhe anti-thrombike, të cilat e mbajnë trupin të fortë.

Shafrani e ka gjetur vendin e saj në mjekësinë alternative dhe njerëzit që nuk gëzojnë të drejtën marrjen së barnave kundër sëmundjeve të ndryshme, i drejtohen këtij produkti të mahnitshëm për ndihmë.

Nëse konsumoni edhe aspirinë edhe shafran në të njëjtën kohë, rreziku i hemoragjisë është i madh.

Ilaçe të tjera që nuk shkojnë mirë me shafranin janë ilaçet që reduktojnë sheqerin në gjak. Kjo është kryesisht për shkak se nëse i kombinoni të dyjat, mund të përjetoni rritje të nivelit të sheqerit në gjak.

Shafrani mund, nganjëherë, të shkaktojë reaksione alergjike. Disa shembuj të kësaj janë skuqjet, dhe frymëmarrja e rënduar.

Mbani mend se shafrani i Indisë nuk duhet të kombinohet me barna që përdoren për të ulur acidin e stomakut. Nëse kjo ndodh, ju mund të përjetoni probleme me përzierjen, stomakun dhe ezofagun.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit