21.3 C
Pristina
Saturday, June 22, 2024

Si duket Ramazani në këtë vend të Gjirit…

Më të lexuarat

Një kohë e bukur e mbledhjeve familjare, paqes dhe gëzimit të fëmijëve…

Ka ardhur muaji i shenjtë musliman i Ramazanit. Besimtarët myslimanë në mbarë botën janë të përkushtuar ndaj agjërimit dhe ibadeteve të tjera (riteve islame) dhe përpiqen ta përshtatin kohën me këtë pjesë të veçantë të vitit të mbushur me energji pozitive, paqe dhe gëzim.

Çdo zonë ka mënyrën e vet të festimit të Ramazanit dhe çfarë e dallon, çfarë e bën të dallueshëm… Muaji i shenjtë musliman në vendet e Gjirit Arabik ofron një përvojë të veçantë. Është padyshim një kohë feste, ndaj atmosfera nuk do të lërë askënd indiferent.

Bashkim familjar

Ramazani është gjithashtu një kohë e mrekullueshme në Katar, kur familja dhe miqtë mblidhen pothuajse çdo mbrëmje për të prishur agjërimin së bashku dhe tubimet shpesh vazhdojnë deri në orët e vona të natës.

Është gjithashtu një kohë reflektimi dhe praktikimi më intensiv i besimit. Por edhe koha e dhënies.

Në këtë pjesë të botës, është një çështje e mirësjelljes së përgjithshme që të gjithë (madje edhe jomuslimanët) të shmangin ngrënien, pirjen ose konsumin e duhanit në publik gjatë Ramazanit. Natyrisht, pas iftarit dhe prishjes së agjërimit lejohet. Zyrat qeveritare punojnë në një orar pesë-orësh të Ramazanit, nga ora 8 e mëngjesit deri në 13:00 ose nga ora 9 e mëngjesit deri në 14 pasdite, dhe disa departamente rihapen natën. Punonjësit në sektorin privat punojnë gjashtë orë në ditë, gjë që parashikohet edhe nga ligjet e Katarit.

Shumica e restoranteve mbyllen gjatë ditës, me përjashtim të disave brenda hoteleve. Klubet janë gjithashtu të mbyllura. Sidoqoftë, supermarketet zakonisht janë të hapura deri në mesnatë. Për respekt, rekomandohet të visheni në mënyrë më konservative dhe të përmbaheni nga shfaqjet publike të dashurisë, si dhe nga muzika me zë të lartë.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se Katari nuk është interesant gjatë Ramazanit. E kundwrta: rrugët e Dohas dhe qyteteve të tjera të Katarit janë zbukuruar me dekor të dallueshëm të Ramazanit. Pas namazit të akshamit, rrugët e Katarit zakonisht janë të mbingarkuar.

Gjatë Ramazanit zhvillohen aktivitete të shumta të Ramazanit dhe kulturore. Shumica e aktiviteteve janë përshtatur për familjet dhe organizohen ngjarje të veçanta për fëmijët. Fshati Kulturor Katara organizon çdo vit një festival të Ramazanit me një sërë ekspozitash, punëtorish dhe leksionesh të mbajtura gjatë gjithë muajit. Gjithashtu performojnë grupe të njohura. Ka edhe punëtori artistike për fëmijë ku mund të mësoni të pikturoni qeramikë dhe të kryeni aktivitete të tjera artistike…

Topat e iftarit të Katarit

Dhe Katari ka topat e tij të iftarit. Familjet mund të kënaqen duke parë të shtënat tradicionale të topave përpara xhamisë Mohammed Bin Abdul Wahab, e cila, si në disa vende ballkanike, shënon fundin e agjërimit.

Por ka edhe shumë aktivitet gjatë ditës. Zakonisht nga ora 14 deri në iftar. Dashamirët e sporteve detare mund të marrin me qira kajakë, të përjetojnë ski jet dhe sporte të tjera detare. Ka edhe kroçera në dova dhe jahte tradicionale, ku mund të hani iftar dhe madje edhe syfyr.

Një festë për fëmijët

Në natën e katërmbëdhjetë të Ramazanit, fëmijët e Katarit festojnë Garangao [Ga-ran-ga-oh] (ose ndonjëherë Gir-ga-oon). Në këtë mënyrë para së gjithash tregohet respekt për fëmijët që përpiqen të agjërojnë.

Kjo festë është specifike për Katarin dhe besohet se i ka rrënjët në traditën e zhytjes së perlave të këtij rajoni, por festime të ngjashme mbahen edhe në vendet e tjera të Gjirit. Vit pas viti, festimi po fiton gjithnjë e më shumë popullaritet.

Fëmijët e veshur me kostume kombëtare dalin nga shtëpitë e tyre dhe trokasin në dyert e të gjithë fqinjëve, ku priten lehtësisht me ëmbëlsira, arra… Ata mbledhin dhurata në çanta të veçanta pambuku që u varen nga qafa. Fëmijët mund të shihen duke “bredhur” rrugëve deri në orët e vona të natës duke kënduar një këngë të veçantë Garangao.

Gjatë Ramazanit, shumë kataras praktikojnë gjithashtu një traditë të quajtur “Ghabga”. Është vakt pas iftarit dhe para syfyrit.

Ghabha përkthehet në “mbledhje” në arabisht, dhe është gjithashtu një traditë e Ramazanit në këtë pjesë të botës. Anëtarët e familjes dhe miqtë mblidhen për atë vakt të natës vonë.

Ushqimi i Ramazanit në Katar

 Disa nga të preferuarat tradicionale që mund të gjenden në çdo tryezë të Ramazanit të Katarit përfshijnë:

Lepuri – Lepuri është një pjatë me një tenxhere e bërë nga gruri dhe mishi i bluar imët dhe ka konsistencën e qullit. Kjo pjatë mund të aromatizohet lehtë ose shumë me erëza si qimnon, xhenxhefil dhe kanellë. Lepuri tradicionalisht përgatitej në vatër, por në ditët e sotme përgatitet kryesisht në tenxhere.

Al Thareed – Mish i gatuar me perime dhe i shërbyer në bukë të sheshtë, shumë popullor në Katar.

Al Luqaima – Brumë i skuqur i mbuluar me shurup sheqeri, zakonisht i aromatizuar me ujë me lule trëndafili ose portokalli. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit