17.8 C
Pristina
Saturday, September 18, 2021

Shembet ish ndërtesa më e lartë e banimit në Evropë

Më të lexuarat

Një shpërthim i fuqishëm i ndjekur nga buçimë shurdhuese nga rënia e çelikut dhe betonit dhe mbaroi gjithçka.

Në vetëm pesë sekonda një strukturë e madhe që dikur ishte blloku lartë i banimit në Europë u kthyer në asgjë më shumë se një “mal” me rrënoja.

Qindra fqinjë dhe ish banorë kishin mësyrë Rugën e Kuqe në Glasgow për të parë si ndërtesa e parë nga tetë siash ishte rrafshuar nga 275 kilogramë eksploziv.

Kur kullat u përfunduan në vitin 1969 ato ishin ndërtesat rezidenciale më e larta në Evropë, rreth 292 m.

Ato ishin projektuar për të mbajtur 4700 njerëz, por tani vetëm 300 njerëz jetojnë atje.

Por edhe pas humbjes së reputacionit, kjo pronë mbeti një pjesë e rëndësishme e pamjes së Glasgow dhe ishte frymëzim për Andrea Arnold Rrugor fituesin e çmimit BAFTA të vitit 2006 me filmin”Red Road”./kosovaonline/kohaislame

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit