20.1 C
Pristina
Saturday, June 15, 2024


Schröder: Perëndimi duhet të negociojë me Putinin!

Më të lexuarat

Ish-Kancelari gjerman, mik i njohur me Presidentin rus

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schröder vazhdon të besojë se miqësia e tij personale me presidentin rus Vladimir Putin mund të përdoret për të ndihmuar në përfundimin e luftës në Ukrainë përmes negociatave.

“Ne kemi bashkëpunuar me arsye për shumë vite. Ndoshta kjo ende mund të ndihmojë në gjetjen e një zgjidhjeje të negociuar”, pasi “unë nuk shoh ndonjë zgjidhje tjetër”, tha Schroeder për agjencinë gjermane të lajmeve.

Schroeder dhe presidenti Putin ishin të lidhur nga një marrëdhënie miqësore gjatë kohës së politikanit socialdemokrat gjerman në pushtet.

Schroeder vazhdon të punojë për kompanitë ruse që kanë shumicën e aksioneve në tubacionet Nord Stream. Edhe pse ai e ka quajtur pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022 nga ushtria ruse një “gabim fatal”, ai kurrë nuk e ka mohuar Vladimir Putinin.

Udhëheqja e fraksionit të tij, Social Demokratët (SPD, partia më e fortë në koalicionin aktual qeverisës) e la mënjanë atë për këtë arsye dhe ai shpesh është objektiv i kritikave të ashpra brenda vendit. Megjithatë, një përpjekje për ta larguar atë nga SPD dështoi.

Ai gjykoi dhe vazhdon të gjykojë se kjo marrëdhënie personale mund të jetë e dobishme për zgjidhjen e problemit jashtëzakonisht të vështirë politik, shpjegoi ai. Përveç kësaj, “mendoj se do të ishte krejtësisht e gabuar të harronim gjërat pozitive që kemi bërë në politikë në të kaluarën. Nuk është stili im dhe nuk do ta bëj”, këmbënguli ai.

Ai iu referua gjithashtu përpjekjes së tij për të ndërmjetësuar në mars të vitit 2022, disa javë pas pushtimit rus, kur u takua fillimisht në Kiev me parlamentarin ukrainas – tani ministër i mbrojtjes – Rustem Umerov dhe më pas në Moskë me Vladimir Putin.

Përpjekja e ndërmjetësimit dështoi. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit