12.8 C
Pristina
Saturday, April 20, 2024

Rusia, një paralajmërim SHBA-së: Rreziqet po rriten!

Më të lexuarat

Për Moskën, amerikanët duhet të ndalin ndihmën ndaj ukrainasve

Rusia po përpiqet t’i bëjë Shtetet e Bashkuara të kuptojnë se përfshirja në rritje e Uashingtonit në luftën në Ukrainë mbart rreziqe në rritje, tha të martën zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov, njoftuan agjencitë ruse të lajmeve, duke cituar Reuters.

Moska është ankuar se mbështetja ushtarake perëndimore për Ukrainën po e zgjat konfliktin, ndërkohë që ekziston edhe rreziku i një konflikti të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe Perëndimit.

“Ne po u dërgojmë sinjale amerikanëve se linja e tyre e përshkallëzimit dhe përfshirja gjithnjë e më e thellë në këtë konflikt është plot me pasoja të tmerrshme. Rreziqet po rriten,” tha Ryabkov, transmeton agjencia ruse Interfax.

Kievi dhe Perëndimi thonë se Rusia është përgjegjëse për çdo përshkallëzim të mëtejshëm pasi pushtoi Ukrainën në mënyrë të paprovokuar më 24 shkurt, pushtoi pjesë të tjera të territorit ukrainas dhe kërcënoi se do të përdorte armë bërthamore.

Ryabkov tha se nuk ka dialog midis Uashingtonit dhe Moskës, por se “sinjalet shkëmbehen periodikisht”.

Ai nuk di për kontaktet përmes “linjës së nxehtë” midis ushtrisë ruse dhe amerikane të krijuar në fillim të pushtimit rus të Ukrainës.

Një zyrtar amerikan i tha Reuters më herët të martën se një linjë e veçantë komunikimi midis ushtrisë ruse dhe amerikane ishte përdorur një herë që nga fillimi i luftës.

“Ne nuk po zhvillojmë asnjë dialog me Shtetet e Bashkuara për çështjen e Ukrainës, sepse qëndrimet tona janë rrënjësisht të ndryshme”, tha Ryabkov. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit