15.5 C
Pristina
Friday, May 24, 2024

Rusia i kujton SHBA-së vendin ku dështoi dhe ajo: Afganistanin!

Më të lexuarat

Moska riaktivizon dhe “Vietnamin” në betejë verbale me Amerikën

Rusia ka thënë se mbështetja e ligjvënësve amerikanë për ndihmën e re për Ukrainën në shumën prej 60.84 miliardë dollarësh tregon se Uashingtoni po zhytet më thellë në një luftë hibride kundër Moskës që do të përfundojë në poshtërim si në Vietnam apo Afganistan.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, tha se është e qartë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan që Ukraina të “luftojë deri në Ukrainën e fundit”, duke përfshirë sulmet ndaj territorit sovran rus dhe civilëve.

“Shmangia e Ukrainës”

“Përfshirja gjithnjë e më e thellë e Uashingtonit në luftën hibride kundër Rusisë do të kthehet në një fiasko të zhurmshme dhe poshtëruese për SHBA-në si Vietnami apo Afganistani”, shtoi Zakharova.

Rusia do t’i përgjigjet “pa kushte dhe vendosmërisht” vendimit amerikan për t’u përfshirë më shumë në luftën e Ukrainës, shtoi ajo, sipas Reuters.

Zv/ambasadori rus në OKB, Dmitrij Poljanski, tha më herët se “nuk ka asgjë për të festuar”.

 Ai shkroi se lufta do të vazhdojë dhe se “më shumë para do të përfundojnë në xhepat e njerëzve, do të vidhen më shumë armë dhe dhjetëra mijëra ukrainas do të përfundojnë në mulli të mishit”.

Ai shtoi se disfata e Ukrainës është “e pashmangshme”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu përgjigj Moskës, duke thënë se plani i ndihmës amerikane tregon se Ukraina “nuk do të jetë një Afganistan tjetër”.

“Kjo ndihmë do të forcojë Ukrainën dhe do t’i dërgojë një sinjal të fortë Kremlinit se ky nuk do të jetë një Afganistan tjetër”, tha Zelensky në një intervistë për televizionin amerikan NBC.

Sipas tij, SHBA do të qëndrojë në krah të Ukrainës, do të mbrojë ukrainasit dhe do të mbrojë demokracinë në mbarë botën.

Ushtria sovjetike pushtoi Afganistanin në vitin 1979, vetëm për t’u tërhequr nëntë vjet më vonë në fund të një konflikti jashtëzakonisht të përgjakshëm.

Pas sulmeve të 11 shtatorit 2001, SHBA-ja nisi një ndërhyrje ushtarake në Afganistan që rezultoi në tërheqjen e saj në fund të gushtit 2021.

Votimi javën e ardhshme

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Amerikan miratoi ligjin për financimin shtesë të ndihmës për Ukrainën në shumën prej gati 61 miliardë dollarësh në një raport 316 pro dhe 112 kundër.

Republikanët më radikalë të krahut të djathtë në Dhomën e Përfaqësuesve kanë vonuar vënien në votim të ndihmës për Ukrainën.

Nga 61 miliardë ndihma, një total prej 23 miliardë do të përdoren për të rimbushur armët dhe rezervat e SHBA-së dhe më shumë se 11 miliardë për operacionet aktuale të SHBA-së në rajon.

Pothuajse 14 miliardë dollarë do të ndihmojnë Ukrainën të blejë sisteme të avancuara të armëve dhe pajisje të tjera mbrojtëse.

Ligjet janë rezultat i muajve të negociatave të ashpra, presionit nga aleatët amerikanë dhe lutjeve të përsëritura për ndihmë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit