14.5 C
Pristina
Tuesday, April 16, 2024

Rusia dhe Bjellorusia nisin stërvitjet e përbashkëta ushtarake duke ngjallur frikën për një ofensivë të re në Ukrainë

Më të lexuarat

Rusia dhe Bjellorusia po kryejnë stërvitje të forcave ajrore nga sot deri më 1 shkurt duke përdorur të gjitha aeroportet ushtarake të Bjellorusisë.

Ukraina ka ngritur shqetësimin për një ofensivë të re ruse nga territori bjellorus, pasi vendi është përdorur më parë si trampolinë për sulme.

Ky vend ka paralajmëruar gjithashtu se Rusia po i bën presion Bjellorusisë që të përfshihet drejtpërdrejt në luftë duke dërguar trupa.

Si rezultat, Ukraina ka forcuar mbrojtjen e saj përgjatë kufirit me Bjellorusinë.

Bjellorusia ka thënë se stërvitjet ajrore që po kryen janë mbrojtëse dhe nuk do të hyjë në konflikt.

Megjithatë, kanalet jozyrtare të monitorimit ushtarak Telegram kanë raportuar për një sërë luftëtarësh, helikopterësh dhe aeroplanësh transportues ushtarakë që vijnë në Bjellorusi që nga fillimi i vitit.

Minsk ka kryer ushtrime të shumta ushtarake që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, si vetë ashtu edhe së bashku me Rusinë, dhe tha vetëm se “njësitë” e forcave ajrore ruse kanë mbërritur në Bjellorusi. /Telegrafi/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit