25 C
Pristina
E diel, 20 Qershor, 2021

Rreth 400 të pastrehë në Stamboll, dimrin do ta kalojnë ngrohtë

Më të lexuarat

Sezoni i dimrit, i cili ka sjellë temperatura shumë të ulta, është ndjerë edhe në Turqi, veçanërisht në mesin e banorëve të cilët nuk kanë një shtëpi, raporton Anadolu Agency (AA).

Por për të pastrehët, të paktën kur është fjala për Stambollin, ka kush kujdeset. Stafi menaxhues i qytetit të Stambollit këto ditë largoi nga rrugët gati 400 të pastrehë dhe i vendosi në një palestër sportive të Stambollit.

Në sallën sportive Zeytinburnu aktualisht dimrin e kalojnë 392 banorë të Stambollit, përfshirë 18 gra. Përkujdesin ndaj banorëve të cilët periudhën dimërore e kalojnë në rrugë, e ka policia e Stambollit.

Përveç që u është mundësuar që ditët dhe netët e ftohta dimërore ti kalojnë me ngrohje, të pastrehëve në palestrën sportive gjithashtu u janë mundësuar kontrolle shëndetësore dhe pako për plotësimin e nevojave elementare higjienike, si dhe rroba të pastra.

– Një avokat në pension ëndërronte për të hapur një bibliotekë, ndërsa për tre vjet jetojnë në rrugë –

Në mesin e të pastrehëve të cilët janë vendosur në palestrën sportive Zeytinburnu është një avokat në pension dhe Erdogan Gencel, 80 vjeç. “Në peision dola më 1990, sepse isha tepër i lodhur nga puna. Për fat të keq, unë arrita të blej apartament. Shum libra kam blerë, ndërsa në fillim të karrierës të rinjtë i mbroja pa pages. Gjithmonë kam ëndërruar për ta hapur një bibliotekë, për fat të keq, nuk kisha sukses” tha ai.

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit