4.4 C
Pristina
Friday, February 3, 2023

Republikanët marrin Dhomën e Përfaqësuesve: ç’do të thotë kjo për SHBA-në dhe botën?

Më të lexuarat

Zgjedhjet afatmesme amerikane, efektet e pritshme në politikën e brendshme e të jashtme

Sipas parashikimeve të rezultateve të zgjedhjeve afatmesme në SHBA, republikanët fituan shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, e cila përgatiti terrenin për një ndarje dyvjeçare të pushtetit në Kongresin Amerikan, pasi demokratët e Presidentit Joe Biden ruajtën kontrollin e Senatit.

Falë shumicës në Dhomën e Përfaqësuesve, republikanët do të jenë në gjendje të pengojnë Biden të zbatojë axhendën e tij politike dhe të nisë hetime potencialisht të dëmshme politikisht kundër administratës dhe familjes së tij. Megjithatë, fitorja e ngushtë elektorale e republikanëve është larg nga “vala e kuqe” që partia kishte shpresuar.

Pas më shumë se një javë numërimi të votave, Edison Research parashikoi se republikanët kishin fituar 218 vendet që u nevojiteshin për të kontrolluar Dhomën e Përfaqësuesve. Vendi vendimtar i 218-të u fitua nga partia në distriktin e 27-të të kongresit në Kaliforni.

Edhe pse Biden humbi kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, ai tha se pret të punojë me republikanët. Në konferencën për shtyp të javës së kaluar, ai tha:

“Unë mendoj se populli amerikan e ka bërë të qartë se ata presin që republikanët të jenë të gatshëm të punojnë gjithashtu me mua.”

Edhe pse “vala e kuqe” e pritshme e republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve nuk arriti kurrë në breg, konservatorët po i qëndrojnë axhendës së tyre. Në hakmarrje për dy përpjekjet për të fajësuar ish-presidentin Donald Trump – i cili të mërkurën njoftoi një kandidaturë të re në zgjedhjet e nëntorit 2024 – republikanët po përgatiten të hetojnë zyrtarët e administratës Biden dhe marrëdhëniet e biznesit të djalit të presidentit, Hunter, me Kinën dhe vende të tjera.

Ndërkombëtarisht, republikanët mund të përpiqen të shkurtojnë ndihmën ushtarake dhe ekonomike të SHBA-së për Ukrainën, ndërsa ajo lufton forcat ruse. /tesheshi.com/

- Advertisement -spot_img

Më tepër

Të fundit